Josef Javora
Z Katopedia
Josef Javora (* 22. října 1934,Brně-Chrlicích, Česká republika - † 13. února 2002, Brno) byl moravský katolický kněz byzantského obřadu, básník a umělecký kovář
Život
Narodil se 22. října 1934 v Brně-Chrlicích. Pocházel z duchovně velmi houževnaté rodiny. Z ideologických důvodů (praktikující věřící) nesměl studovat, a proto se vyučil nejprve nástrojařem a pak absolvoval dálkově strojní průmyslovku. Jako nástrojář pracoval v Kovolitě v Husovicích a Modřicích. Následně se stál vedoucím dílny ve Státním výzkumném ústavu materiálu v Brně. V jeho hlavě sílil zájem o vytváření uměleckých děl z kovu. V šedesátých letech se proto přihlásil na obor uměleckého kovářství, který se však v závěru nakonec neotevřel. Přesto, že byl ženatý, pocítil touhu povolání ke kněžství. Spolu se svou sestrou Ludmila Javorová začal navštěvovat a spoluorganizovat podzemní univerzitu, která přerostla v založení společenství Koinótés Felixem M. Davídkem, pozdějším tajným biskupem, který jej vysvětil jako kněze východního ritu. Jeho kněžská činnost byla až do konce osmdesátých let tajná. Spolupracoval a podporoval biskupa Davídka až do jeho smrti roku 1988. Roku 1992 směl podle římských Norem být začleněn do řeckokatolické církve, což následně s ostatními kněžími učinil roku 1996, kdy byl jako účastník kněžských exercicií nově vzniklého exarchátu řeckokatolické církve znovu vysvěcen a ustanoven jako řeckokatolický farář v Kroměříži. V roce 2002 obdržel z Říma fakultu biritualismu pro západní (latinský) ritus, což mu umožnilo sloužit i dalším skupinám věřících. Bohužel mu již nebylo dopřáno mnoho času - umírá nečekaně při operaci nohy na Popeleční středu 13. února 2002.
Z jeho tří synů se jeden z nich - Marcel Javora rozhodl pro povolání kněze.
Literární počiny
Celý život si psával do šuplíku básně, převážně krátké. Patřil mezi básníky, kteří nedbali na kvantitu slov a snažili se určitou myšlenku říci, co nejvíce stručně, proto je hloubka jeho básní velice obšírná. Výběr z jeho díla vyšel až po jeho smrti zásluhou jeho rodiny.
- Výběr z hroznů, Olomouc: Matice Cyrilometodějská 2006, 152 s.