Jednotný kancionál

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Společný kancionál českých a moravských diecézí, většinou označovaný jen jako jednotný kancionál, je český kancionál vydaný po druhém vatikánském koncilu pro českou a moravskou církevní provincii. Jedná se o historicky první český kancionál určený pro celé území dnešní České republiky. První vydání bylo připraveno péčí Mons. Ladislava Simajchla (1922-2010) a vyšlo v roce 1973, na pozdějších vydáních se zásadním způsobem podílel R. D. Karel Cikrle (* 1935).

Současné verze kancionálu

Kritika

Na adresu vytvořeného kancionálu lze dodat, že neobsahuje celou řadu věroučných informací, které běžný katolík potřebuje (a měl by) znát. Chybí zde řada modliteb, které si mnozí museli opatřovat jinde a jinak (např. absentuje modlitba k Michaeli Archandělovi od Lva XIII., denní zpytování svědomí, některé malé exorcismy, základní pravdy víry etc.). V hlavní části složené ze sbírky písni jsou problematické především výrazná eliminace slok a vypouštění některých slok. Celá řada písní je zde dodána s českým nápěvem a navíc z období před reformou textů zpěvů na počátku 20. století (viz například sbírka zpěvů Cesta k věčné spáse dr. Eichlera). Celá řada mariánských zpěvů a písní k Pánu Ježíši například nebyla vložena vůbec (ať už v období normalizace, tak i po převratu). Dodnes tak nejsou součástí kancionálu například písně Růže krásná v ráji štěpovaná; Maria matičko, my jdeme k tobě, Pojď k spasiteli a mnohé jiné.

Nedostatečnost tohoto nastavení kancionálu následně vedla k tomu, že řada farností si na počátku 21. století začala vytvářet své vlastní dodatky (Klokotský kancionál; Písně, které rádi zpíváme - Křtiny, Sloupský kancionál) nebo začaly vznikat jiné vlastní sbírky, mezi něž patří např. Poutnický kancionál (Brno, 1992).

Reference

Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

Osobní nástroje