Jan XII. Železný

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Jan XII. Železný († podzim 1430 [1]) je český římskokatolický duchovní, biskup litomyšlský (1390-1418) a olomoucký (1418-1430), administrátor pražský (1421-1430) a kardinál (od 1426).

Byl významným účastníkem kostnického koncilu a rozhodným odpůrcem husitů, s nimiž válčil na poli duchovním i světském. Přezdívku „Železný“ získal podle toho, že oděn do brnění osobně vodil své vojáky do bojů proti husitům. Právě jemu je přisuzována zásluha, že se husité na Moravě tolik neuchytili...

Obsah

Život

Jeho osudy před jmenováním biskupem litomyšlským jsou nejasné: nebyl nejurozenějšího původu, jméno Jan bylo již tehdy velice časté a pražský původ také nebyl zrovna vzácný.

Narodil se nejspíše v Praze, pravděpodobně jako syn pražského patricie Hány mladšího Benešovského a jeho manželky Anežky z rodu Litoměřických, nicméně je možné, že byl synem prvního manžela své matky, Jana Buškovce z Prahy. Přesné datum narození neznáme.

Spekuluje se o jeho možném členství v premonstrátském řádu, kanovnické funkci v Praze či práci v královské kanceláři. Někteří autoři mu rovněž připisují autorství několika spisů.

Biskupem litomyšlským byl jmenován v roce 1390, patrně ještě ve velmi mladém věku.[2]

Odkaz

Související stránky

Externí odkaz

Literatura

Pavel Zahradník: Jan Železný, obránce katolické víry v době husitské (Te Deum 2013/04, str. 59-65)

Poznámky a reference

  1. V literatuře lze najít dvě varianty: 11. říjen Vác a 9. říjen Ostřihom.
  2. starší práce mluví o roku 1388, nicméně dnes panuje přesvědčení, že mezi ním a Janem III. Soběslavem seděl na litomyšlském stolci v letech 1388-1390 ještě jeden Jan
Osobní nástroje