Jan Pavel II.

Z Katopedia

Verze z 8. 5. 2012, 05:08; Cinik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Blahoslavený Jan Pavel II. (Karol Józef Wojtyła; 18. květen 1920 Wadowice2. duben 2005 Vatikán) byl polský katolický duchovní, byl od roku 1978 papežem a suverénem státu Vatikán. Předtím byl pomocný biskup (1958-1963) a arcibiskup (19631978) krakovský, kardinálem jej v roce 1967 jmenoval Pavel VI.

Jako papež hodně podporoval mariánskou úctu a zdůrazňoval povolání ke svatosti. Během svého pontifikátu navštívil 129 zemí, více než kterýkoliv jeho předchůdce. Svatořečil a blahořečil více lidí, než všichni jeho předchůdci dohromady. Mezi jím svatořečenými jsou i sv. Anežka Česká, sv. Zdislava z Lemberka a sv. Jan Sarkander, mezi blahořečenými bl. Marie Antonína Kratochvílová, bl. Marie Restituta Kafková, bl. Metoděj Dominik Trčka a bl. císař a král Karel I.. Hrál významnou roli ve světové politice, je mu přisuzován podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě.

Jeho blahoslavení budí mezi katolíky veliké kontroverze, jednak protože bylo i na moderní poměry značně uspěchané, jednak protože pontifikát Jana Pavla II. lze jen těžko hodnotit jako úspěšný a papež sám se při něm dopustil řady kroků, které lze jen těžko sladit s představou řádného výkonu papežského úřadu. Především tradiční katolíci, kteří mu dávají velký díl viny na nepřehlédnutelném úpadku pozemské části Církve za jeho pontifikátu, v této souvislosti připomínají, že blahořečení nejsou neomylná.

Obsah

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

Osobní nástroje