Jan Mauersberger

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Harcmistr RP Jan Paweł Mauersberger (4. září 1877 - 12. srpna 1942 Varšava) byl polský katolický kněz, harcerský vůdce a bojovník proti nacismu.

Byl jedním ze zakladatelů harcerství. Skautingu se začal věnovat v roce 1912 a zůstal mu věrný celý život. Zastával řadu významných funkcí v harcerských organizacích a byl jedním z hlavních sjednotitelů polského skautingu. Stál u zrodu dodnes největší polské harcerské organizace ZHP, v níž se ve dvacátých letech sloučila většina proudů harcerství a polského skautingu, v níž zastával mimo jiné post předsedy (1923 a 1927-1929) a vrchního kaplana (1924-1925). V roce 1917 vypracoval metodiku pro výchovu nejmladších harcerů, jimž také dal jméno zuchy.

Od roku 1919 působil jako vojenský kaplan, jeho postupný vzestup do významných úřadů vojenské duchovní správy vedl k určitému přechodnému útlumu jeho činnosti v harcerstvu. V letech 1935-1939 zastával úřad kancléře Polní kurie Polské armády.

Po porážce Polska a jeho okupaci nacistickým Německem a stalinským Sovětským svazem se stal spoluzakladatelem a prvním velitelem harcerské odbojové organizace Szare Szeregi. Tento post si podržel až do své smrti v létě 1942.

Odkazy

Reference

Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

Osobní nástroje