Jan Hamáček

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Jan Hamáček (* 4. listopadu 1978, Mladá Boleslav, ČSSR) je český sociálnědemokratický politik, ministr vnitra v druhé vládě Andreje Babiše(2017-2021), poslanec Parlamentu České republiky za Středočeský kraj (od 2006) a předseda ČSSD (od 2017). Je ženatý a má dva syny.

Obsah

Život

Vystudoval Gymnázium v Mladé Boleslavi (1993 - 1997) Během studií absolvoval jednoroční stáž ve Velké Británii v Kentu na Sutton Valence School. Následně studoval na Univerzitě Karlově obor Tlumočnictví/Ekonomie. Studia však roku 2001 zanechal.

Do politiky vstoupil nejprve jako člen Mladých sociálních demokratů (od 1998), kde zastával v letech 2002 - 2006 pozici předsedy. Členem ČSSD je od roku 2001. V letech 2002 - 2004 působil jako tajemník Klubu zastupitelů středočeské ČSSD. Následně byl vedoucím zahraničního oddělení ČSSD a poradcem premiéra Jiřího Paroubka pro zahraniční politiku. Po roce 2010, díky odlivu osobností z ČSSD začal postupně stoupat na stranickém žebříčku. Nejprve byl zvolen poslancem a předsedou sněmovny (2013-2017) a následně po prohře ČSSD ve volbách (strana získala méně než 10% hlasů) a následném odchodu předsedy Bohuslava Sobotky byl nejdříve pověřen vedením a následně zvolen řádným předsedou ČSSD. S Andrejem Babišem se následně ČSSD dohodla na koaliční smlouvě a od konce roku 2017 tak Hamáček zastával až do konce volebního období v roce 2021 post ministra vnitra.

Během koronavirové pandemie se na jeho resort snášela tvrdá kritika za mnohdy neadekvátní chování Policie ČR vůči občanům, kteří domněle porušovali zákon o ochraně veřejného zdraví a nouzový stav (zejména násilné zatýkání občanů v Ostravě a Uherském Hradišti). To vše však následně zastínilo druhé kolo vrbězické kauzy, kdy počátkem dubna 2021 se ministr dozvěděl o zapojení ruských agentů do tohoto výbuchu a namísto toho, aby jednal, tak chtěl uskutečnit zastírací manévr v podobě domluvy ruských vakcín Sputnik V. Na nařčen redaktorů že SeznamZprávy reagoval podrážděně a podal trestní oznámení. Jasné důkazy, které by dokázaly opak však nepředložil.

Postoje a stanoviska

V září 2014 byl jedním z poslanců, kteří požadovali legislativní úpravu adopcí rozšířenou o možnosti adopcí dětí homosexuály v případech, kdy jeden z partnerů je zároveň biologickým rodičem dotyčného dítěte, což podle něj a skupiny poslanců z ČSSD a Hnutí Ano přináší pro dotyčné nemalé právní obtíže.[1]


Reference

  1. Gayové a lesby budou moci adoptovat děti, navrhují poslanci, Týden.cz, 15. září 2014 [cit. 17.09.14].

Externí odkazy

Osobní nástroje