Jan

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Jan je mužské jméno hebrejského původu. Pochází z hebrejského Jochanan (יוחנן), což znamená „Hospodin je milostivý“. Dříve běžná varianta Ján je dnes v češtině již poměrně vzácná. Běžnou českou zdrobnělinou jména je Honza, která je raritně používána i jako samostatné jméno.

V prostoru Západu, České republice i mezi křesťany patří toto jméno (respektive jeho alternativy) dlouhodobě k nejčastějším mužským jménům.[1] V ČR je aktuálně druhým nejčastějším mužským jménem. Vysoce populární je i ženská varinata jména: Jana.

Jméno nesly stovky světců, celá řada z nich je mimořádně známých a populárních, mnohdy proto je u katolíků používáno v širší formě odkazující na konkrétního světce, např. Jan Křtitel či Jan Evangelista. Podle českého i slovenského občanského kalendáře připadá svátek Janů na 24. června, v kterýžto den slaví Církev svátek Narození Jana Křtitele.

Obsah

Rozšíření

V prostoru Západu, České republice i mezi křesťany patří toto jméno (respektive jeho alternativy) dlouhodobě k nejčastějším mužským jménům. V ČR je aktuálně druhým nejčastějším mužským jménem jak v celé mužské populaci, tak mezi novorozenci. Vysoce populární je i ženská varinata jména Jana.

Jméno Jan je nejpoužívanější papežské jméno, nosilo jej 23 z nich, plus dva vzdoropapežové. Mimo to dva papežové přijali jméno Jan Pavel.

Vysoce populární je i ženská varianta jména - Jana.

Známí nositelé jména

Svatí

Tento seznam není ani zdaleka kompletní. Více na stránce Seznam svatých Janů.

Bibličtí svatí

Čeští svatí

Ostatní

Papežové

Ostatní duchovní

Panovníci

Badatelé a vědci

Vojáci

Ostatní

Varianty jména

Cizojazyčné

  • John (angl.)
  • Johann (něm.)
  • Jean (fr.)

Domácké

Honza, Honzík, Honzíček, Jenda, Jeníček, Jeník, Janík, Janíček, Janek, Jéňa

Historická podoba: Ješek

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

  • Jan na české Wikipedii

Poznámky a reference

  1. Viz užití jména Jan Novák coby ideálního anonymního/falešného jména v češtině či obdobné užití jména John Smith v angličtině.
  2. = pravděpodobně též Jan Zebedeův, Jan Teolog a Jan Presbyter
Osobní nástroje