Jacques Cathelineau

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Generál Jacques Cathelineau
Modlitba je věcí žen. My muži se musíme bít! - Jacques Cathelineau

Generál Jacques Cathelineau (5. leden 1759 Pin-en-Mauges14. červenec 1793 Saint-Florent-le-Vieil) je francouzský obchodník a royalistický generál, jeden z vůdců povstání ve Vendée a 1. generalissimus Katolické a královské armády ve Vendée. Byl znám pod přezdívkou Saint d'Anjou („Svatý z Anjou“).

Na počátku francouzské revoluce byl podomním obchodníkem s ovčí vlnou. Jako hluboce věřící katolík a monarchista opovrhoval první republikou a zorganizoval skupinku rolníků, která proti ní vedla drobnou válku. V roce 1793 po březnovém nařízení Národního konventu o rozsáhlých odvodech se zapojil do nepokojů, které vyvolalo, když shromáždil větší skupinu royalistů, s nimiž obsadil městečko Jalais a následně i dalším města. Později se připojil k dalším povstalcům a spolupracoval s generály Bonchampsem a d'Elbéem.

Po obsazení Saumuru 13. června 1793 byl zvolen generalissimem. V této funkci zorganizoval útok na Nantes, v bojích o město byl ale 29. června smrtelně raněn odstřelovačem, což vedlo ke zhroucení celé akce a rozprchnutí povstalců. Na následky zranění zemřel v Saint-Florent-le-Vieil 14. července 1793.

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Jacques Cathelineau

Osobní nástroje