Józef Warszawski

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Harcmistr major Józef Warszawski (9. březen 1903 Hamburk - 1. listopad 1997 Varšava) byl polský jezuitský kněz, harcer, filosof, kazatel, pedagog, spisovatel, publicista, voják a odbojář. Používal krycí jméno Ojciec Paweł.

Obsah

Život

Vystudoval městské gymnázium ve městě Ostrów Wielkopolski, které udával jako své rodiště. Od roku 1995 je jeho čestným občanem a má v něm i svoji ulici. Účastnil se rusko-polské války. V roce 1939 byl kaplanem ve varšavské městké části Mokotów.

Byl jednou z vůdčích osobností polského protinacistického odboje, Pořádal slavné „rekolekcje narodowe” a publikoval řadu článků v regulérním i odbojovém katolickém tisku, často za účelem obhajoby Pia XII., a byl kaplanem odbojových skupin Konfederacja Narodu, Sztuka i Naród a Zemská armáda. Zúčastnil se varšavského povstání jako polní kaplan skupiny Radosław, s níž prošel krutými ústupovými boji po trase Wola-Stare Miasto-Czerniaków. 12. srpna 1944 jmenován členem Vrchního velení Zemské armády.

Po druhé světové válce žil nejprve ve Velké Británii a působil jako kaplan polské exilové komunity a harcerského exilu v Německu a Velké Británii. Od roku 1950 žil v Římě, byl vedoucím polské sekce Radia Vatikán a profesorem na Gregoriánské univerzitě. V roce 1994 se vrátil do Varšavy.

Vyznamenání

Dílo

  • Św. Stanisław Kostka — Największy z międzynarodowych Polaków

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Literatura

  • Witold Banach, Ostrów pod znakiem pegaza, Ostrów Wielkopolski 2005.
  • Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2004. ISBN 83-11-09261-3

Reference

  • Článek vznikl převzetím této verze stejnojmenného článku na JunakWiki
Osobní nástroje