Ioannis Rallis

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Ioannis Rallis (řec. Ιωάννης Δ. Ράλλης, 1878 - 26. října 1946) byl řecký právník a konzervativní politik, který se na konci druhé světové války kompromitoval s Němci a stal se premiérem loutkové nacistické vlády (ve funkci od 7. dubna 1943 do 12. října 1944).

Obsah

Život

Pocházel z tradičních řeckých rodinných poměrů. Vystudoval nejprve práva a pak se orientoval na politiku.

V roce 1936, když komunistickým vítězstvím ve volbách byla ohrožena vláda krále Jiřího II., byl Ioannis Metaxas požádán, aby rozpustil parlament a stal se nad Řeckém prakticky diktátorem podobně jako jeho oblíbenec Benito Mussolini v Itálii. Sám Rallis, který byl do roku 1935 ministrem v několika vládách a byl úzkým spolupracovníkem Metaxy s tímto příklonem k fašismu nesouhlasil a rozhodl se s politického života odejít. To ještě sám nevěděl, že za pár let sám bude aktivně s nacisty spolupracovat.

Roku 1940 Řecko čelilo válce s Itálii, které se ještě ubránilo s pomocí britského královského námořnictva a spojenců. Druhému útoku však i tak slabé Řecko se již neubránilo, protože Italům přispěchali na pomoc Němci a o rok později navíc zemřel diktátor Metaxas. V dubnu 1941 proto italská a německá vojska vtrhla do Řecka a spojenci byli poraženi a donuceni k ústupu.Pod italskou nadvládou Řecko čelilo velmi silné hospodářské a sociální krizi. Německo se snažilo prostřednictvím Italů zemi téměř doslova vyždímat, protože si vybíralo daň za pobyt okupačních vojsk v zemi v naturaliích. To záhy vedlo k propuknutí nebývalého hladomoru v zemi a vzrůstu odporu ze strany republikánů a komunistů, kteří ihned začali formovat odpor. Když roku 1943 v Italii padnul Mussoliniho režim, vládu nad Řeckem převzali němečtí nacisté, kteří okamžitě přinutili Rallise k aplikování rasových zákonů a totální likvidaci Židů.

V srpnu 1944 bylo více než jasné, že německá okupace se blíží ke konci. Spojenci začali dobývat Itálii a Rusové obsadili Rumunsko a rychle postupovali na Balkán a Řecko. Spojenecké jednotky se vylodili v řeckých přístavech 16. srpna 1944 a Němci v chaotickém ústupu likvidovali vše, co jim přišlo pod ruku. V tentýž den, kdy Spojenci strhli poslední hákovou vlajku na athénské akropoli, skončila neslavně i Rallisova vláda. Rallis byl uvězněn a po válce odsouzen k doživotnímu vězení. Nad řeckými radikálními komunisty nakonec nezvítězil ani on nebo němečtí spojenci, ale monarchisté a britští spojenci. Rallis umírá ve vězení nedlouho po rozsudku 12. října 1944.

Postoje a aktivity

Svými postoji byl zásadový antikomunista. Proti komunistům hodlal bojovat za každou cenu, což jej nakonec dovedlo i ke kolaboraci s Němci, se kterými našel v boji proti komunismu společný cíl. Právě jeho spolupráce s Němci vedla k tomu, že bylo během jednoho roku jeho vlády zabito na 600.000 řeckých občanů a více než čtrvrt miliónu obyvatel vyhladověno k smrti.

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje