Horní Moštěnice

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Horní Moštěnice je obec v okrese Přerov. Leží na řece Moštěnce cca 3,5 km jižně od okresního města u hlavní silnice spojující Přerov s Hulínem a u trati Přerov - Břeclav (součást II. železničního koridoru).

Obsah

Jméno

Jméno protékající řeky i vesnice se odvozuje od moštění – otepí proutí, kterých se používalo k vyztužení jinak bahnitého brodu. Horní pak souvisí s tím, že staré jádro vesnice vzniklo na západním a jihozápadním svahu Švédských šancí, tedy nahoře na kopci. Jméno je v jednotném čísle (1. p. Horní Moštěnice, 2. p. Horní Moštěnice), občas se objevující skloňování typu 1. p. Horní Moštěnice, 2. p. Horních Moštěnic je tedy nesprávné.

Základní údaje

Obcí protéká řeka Moštěnka. Díky své poloze je dobře spojena s okresním městem i ostatním světem autobusem i vlakem.

Historie

První zmínky o obci pochází z roku 1131. Za třicetileté války se stala dějištěm lokální bitvy mezi císařskými a švédskými vojsky, která zničila vesnici a dala jméno blízkému návrší: Švédské šance (na některých místech na něm lze ještě nalézt zbytky posíleného polního opevnění, které tam Švédové zbudovali). V roce 1819 obyvatelé vesnice participovali na neslavně proslulé bitvě čtyř králů. Ve zdejším kostele byl pokřtěn beňovský rodák Antonín Cyril Stojan, pozdější arcibiskup olomoucký. V noci z 18. na 19. června 1945 bylo na území obce československými vojáky povražděno 265 karpatských Němců, Maďarů a Slováků, z toho 120 žen a 74 dětí (viz Masakr na Švédských šancích).

Zajímavosti

V obci se nachází zámeček, v němž aktuálně sídlí obecní úřad. Bohužel rozsáhlé a necitlivé přestavby za komunistické éry zničily prakticky vše, co bylo na stavbě cenného, částečně zachováno zůstalo pouze průčelí. K zámečku přiléhá zámecká zahrada, v níž se občas odehrávají kulturní akce. V této zahradě se nachází památný strom - několik set let starý jinan dvoulaločný. Další pamětihodnosti ve vesnici jsou farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a socha sv. Jana Nepomuckého nacházející se u hlavní silnice na břehu řeky Moštěnky. Kousek na východ od vesnice byly nalezeny trosky staré středověké tvrze. V katastru obce se vyskytují tři minerální prameny, jeden z nich je stáčen jako Hanácká kyselka.

Odkazy

Související články

Literatura

  • Marie Špalková: Horní Moštěnice - kapitoly z dějin obce, Horní Moštěnice 2006; ISBN 80-86247-03-1
Osobní nástroje