Horní Dvořiště

Z Katopedia

Verze z 26. 9. 2015, 02:29; Cinik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Horní Dvořiště (něm. Oberhaid) je obec ležící na staré obchodní cestě při česko-rakouské hranici v Jihočeském kraji, v okrese Český Krumlov. V minulosti mělo status městečka. K 1. lednu 2014 v něm žilo 481 obyvatel. Dříve byla obec nazýván též Horní Myšlany či Bor.

Obsah

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1278. Během 2. poloviny 13. století v ní byl vystavěn původně gotický kostel sv. Michaela, který byl na počátku 16. století dobudován v novogotickém slohu a po požáru v roce 1738 ještě barokně přestavěn. Roku 1504 obdržela obec od Petra I. z Rožmberka městská práva. Původně klasický farní kostel byl v roce 1658 převeden pod patronát vyšebrodského kláštera.

V 2. polovině 19. století bylo městečko spojeno se světem i železnicí. V roce 1938 připadlo na základě Mnichovské dohody Třetí říši, v roce 1945 bylo osvobozeno americkou armádou a předáno zpět Československu. Vyhnání německých obyvatel a omezení nového dosídlení a vůbec života v městečku, které leželo v oblasti přísně střeženého pohraničního pásma, vedlo po druhé světové válce k výraznému úpadku Horního Dvořiště, které přišlo i o status městečka.

Farnost Horní Dvořiště

Farnost Horní Dvořiště spadá pod českobudějovickou diecézi a českokrumlovský vikariát a je spravována „ex curendo“ z Vyššího Brodu R.D. Zdeňkem Prokešem. Farní kostel sv. Michaela ovšem patří vyšebrodskému klášteru, kterému byl po sametové revoluci vrácen a který jej postupně opravuje. Koncem září se zde pravidelně koná tradiční pouť ke cti sv. Michaela Archanděla.

Pamětihodnosti

  • kostel sv. Michaela
  • Pamětní deska příjezdu T. G. Masaryka do vlasti na nádraží
  • Pomník Rudé armády na náměstí
  • Boží muka
  • Kaple Kalvárie a Křížová cesta na vrchu Kalvárie

Části obce

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Horní Dvořiště

Poznámky a reference

Osobní nástroje