Horatio Kitchener

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Horatio Herbert Kitchener, 1. hrabě Kitchener''' (24. června 18505. června 1916) byl britský [[…)
m (Externí odkazy)
 
Řádka 16: Řádka 16:
{{DEFAULTSORT:Kitchener, Horatio}}
{{DEFAULTSORT:Kitchener, Horatio}}
-
 
+
[[Kategorie: Muži]]
[[Kategorie:Britští maršálové]]
[[Kategorie:Britští maršálové]]
[[Kategorie:Britští politici]]
[[Kategorie:Britští politici]]

Aktuální verze z 5. 6. 2021, 09:03

Horatio Herbert Kitchener, 1. hrabě Kitchener (24. června 18505. června 1916) byl britský maršál a politik.

Proslavil se jako velitel anglo-egyptské expedice do Súdánu (v průběhu Mahdího povstání), která vyvrcholila bitvou u Ummdurmánu, v níž za pomoci moderních zbraní mahdistické jednotky zcela rozdrtil. Jeho dalším velkým tažením bylo tažení proti Búrům. Jako velitel britských vojsk v Jižní Africe Búry porazil, ale blamoval přitom sebe i celé Spojené království systematickým používáním brutálních metod proti búrskému obyvatelstvu, které místy mělo až genocidní charakter.

V červnu 1914 se stal 1. hrabětem Kitchenerem.

Za první světové války byl ministrem války. Jeho úspěšný nástup do funkce (vyznačující se úspěchy v náboru vojáků do tzv. Nové armády) však posléze přešel v pozvolný pád. Kitchener se nedokázal přizpůsobit nové podobě války a tváří v tvář srovnatelnému protivníku se ukázalo, že jeho skutečné válečnické schopnosti nejsou tak dobré, jak se předpokládalo na základě jeho výsledků proti protivníkům podstatně slabším.

Jeho ministerské křeslo se začalo vážně kymácet na přelomu let 19151916, když začínalo být jasné, že bitva o Gallipoli, pro niž se Kitchener angažoval, neskončí dobře. Když pak došlo k tomu, že se zhroutilo zásobování bojujících jednotek municí, Kitchener nabídl svoji rezignaci. Premiér ji odmítl, pravděpodobně ale pouze z propagandistických důvodů, protože zároveň zbavil Kitchenera dohledu nad válečným průmyslem a značně omezil i jeho zasahování do řízení bojových operací. Navíc byl vzápětí Kitchener vyslán na diplomatickou a poradenskou misi do Ruska, což mnoho lidí hodnotilo jako promyšlený krok, který ho měl dostat co nejdál od řízení britské armády.

Kitchener opustil Anglii na křižníku HMS Hampshire, do Ruska však nikdy nedorazil. Jeho loď najela západně od Orknejí na minu a potopila se, tělo se nikdy nenalezlo.

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Herbert Kitchener, 1st Earl Kitchener

Osobní nástroje