Hnutí pro-life v České republice

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Pro-life organizace)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Hnutí pro-life''' je v '''[[Česká republika|České republice]]''' velice slabé. Jedinou větší primárně pro-life organizací v této zemi je [[Hnutí Pro život ČR]], mimo ně už existuje jen několik menších organizací, soustředících se na zpravidla jen na určitý úzce vymezený okruh činností. Specializovaná mediální a kulturní sféra je nevyvinutá, zaznamenáníhodný rozsah má pouze v oblasti [[internet]]u a občasných tiskovin. Tzv. [[protipotratový terorismus]] se v zemi nevyskytuje.
+
'''Hnutí pro-life''' je v '''[[Česká republika|České republice]]''' velice slabé. Jedinou větší primárně pro-life organizací v této zemi je [[Hnutí Pro život ČR]], které deklaruje asi 800 členů a přes 4 tisíce aktivních podporovatelů, mimo ně už existuje jen několik menších organizací, soustředících se na zpravidla jen na určitý úzce vymezený okruh činností.  
Česká [[Katolická církev]] je v oblasti pro-life problematiky hodně pasivní. Jedinou významnější parlamentní stranou s výraznějším podílem pro-life voličů i členů je [[KDU-ČSL]], která však od roku [[2010]] nemá zastoupení v [[Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR|Poslanecké sněmovně]].  
Česká [[Katolická církev]] je v oblasti pro-life problematiky hodně pasivní. Jedinou významnější parlamentní stranou s výraznějším podílem pro-life voličů i členů je [[KDU-ČSL]], která však od roku [[2010]] nemá zastoupení v [[Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR|Poslanecké sněmovně]].  
 +
 +
 +
Specializovaná mediální a kulturní sféra je nevyvinutá, zaznamenáníhodný rozsah má pouze v oblasti [[internet]]u a občasných tiskovin. Tzv. [[protipotratový terorismus]] se v zemi nevyskytuje.
== Pro-life organizace ==
== Pro-life organizace ==

Verze z 19. 7. 2010, 03:52

Hnutí pro-life je v České republice velice slabé. Jedinou větší primárně pro-life organizací v této zemi je Hnutí Pro život ČR, které deklaruje asi 800 členů a přes 4 tisíce aktivních podporovatelů, mimo ně už existuje jen několik menších organizací, soustředících se na zpravidla jen na určitý úzce vymezený okruh činností.

Česká Katolická církev je v oblasti pro-life problematiky hodně pasivní. Jedinou významnější parlamentní stranou s výraznějším podílem pro-life voličů i členů je KDU-ČSL, která však od roku 2010 nemá zastoupení v Poslanecké sněmovně.


Specializovaná mediální a kulturní sféra je nevyvinutá, zaznamenáníhodný rozsah má pouze v oblasti internetu a občasných tiskovin. Tzv. protipotratový terorismus se v zemi nevyskytuje.

Obsah

Pro-life organizace

Největší a do značné míry zastřešující organizací je Hnutí Pro život ČR, která provozuje, pořádá či zaštiťuje většinu významných pro-life akcí a aktivit. Další pro-life organizace:

  • Betlém nenarozeným & Dlaň životu - nadační fond založený v roce 1997 & s ním propojená obecně prospěšná společnost založená v roce 2002 - hlavní činnost představuje provoz ostravské poradny pro těhotné ženy Cesta těhotenstvím a azylový dům pro těhotné ženy v tísni v Pardubickém kraji
  • Na počátku - občanské sdružení založené v roce 1994, které se soustředí na sociální pomoc, azylové služby a poradenství těhotným ženám a ženám s velmi malými dětmi a související vzdělávací programy
  • Linka pomoci - občanské sdružení provozující pražskou pro-life poradnu Aqua vitae i s bezplatnou telefonní poradenskou linkou
  • Res Claritatis - občanské sdružení pro katolickou a pro-life osvětu
  • Stop genocidě - občanské sdružení známé především svojí stejnojmennou petiční výstavou. Pořádá však i další protipotratové kampaně a vzdělávací akce

Organizace spřízněné

Zahrnuje organizace, které nejsou primárně zaměřené na pro-life činnost, ale přesto mají k hnutí pro-life blízko.

Pro-life média

Časopisy a oběžníky

Klíčovou roli hraje monotematický Informační oběžník HPŽ ČR, vydávaný Hnutím Pro život ČR v počtu 4-6 čísel za rok. K dispozici je v tištěné podobě i na internetu. Dále tvoří pro-life tematika určitý podíl v náplni celé řady katolických časopisů, někde příležitostně, jinde záměrně jako jedno ze zdůrazňovaných či hlavních témat. Nejvýznamnějšími ze druhé skupiny jsou:

Internetové stránky

Ve významném rozsahu poskytují aktualizované pro-life zpravodajství a aktuální informace stránky Hnutí Pro život ČR a Res Claritatis, obojí bezplatně. Novým, ale bouřlivě se rozvíjejícím zdrojem je v červnu 2010 založená Katopedie. Několik málo pro-life dokumentů a přednášek lze nalézt na internetové on-demand televizi TV-MIS.

Blogy

Existuje několik blogů, které se soustředí buďto přímo na pro-life problematiku, či se jí často dotýkají v rámci katolických témat. Nejvýznamnější z nich jsou:

Pravidelné pro-life akce

  • Odvahu k životu - pravidelná pražská pro-life demonstrace, která se koná každou první středu v měsíci

Pro-life ocenění

Osobní nástroje