Hnutí pro-life v České republice

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (Externí odkazy)
Řádka 1: Řádka 1:
 +
[[File:Okz120229.jpg|thumb|Pro-life pochod [[Odvahu k životu]]]]
'''[[Hnutí pro-life]]''' je v '''[[Česká republika|České republice]]''' velice slabé. Jedinou větší primárně pro-life organizací v této zemi je [[Hnutí Pro život ČR]], které deklaruje asi 800 členů a přes 4 tisíce aktivních podporovatelů, mimo ně už existuje jen několik menších organizací, soustředících se na zpravidla jen na určitý úzce vymezený okruh činností.  
'''[[Hnutí pro-life]]''' je v '''[[Česká republika|České republice]]''' velice slabé. Jedinou větší primárně pro-life organizací v této zemi je [[Hnutí Pro život ČR]], které deklaruje asi 800 členů a přes 4 tisíce aktivních podporovatelů, mimo ně už existuje jen několik menších organizací, soustředících se na zpravidla jen na určitý úzce vymezený okruh činností.  

Verze z 4. 3. 2012, 08:09

Pro-life pochod Odvahu k životu

Hnutí pro-life je v České republice velice slabé. Jedinou větší primárně pro-life organizací v této zemi je Hnutí Pro život ČR, které deklaruje asi 800 členů a přes 4 tisíce aktivních podporovatelů, mimo ně už existuje jen několik menších organizací, soustředících se na zpravidla jen na určitý úzce vymezený okruh činností.

Česká Katolická církev je v oblasti pro-life problematiky hodně pasivní. Jedinou významnější parlamentní stranou s výraznějším podílem pro-life voličů i členů je KDU-ČSL, která však od roku 2010 nemá zastoupení v Poslanecké sněmovně.

Specializovaná mediální a kulturní sféra je nevyvinutá, zaznamenáníhodný rozsah má pouze v oblasti internetu a občasných tiskovin. Tzv. protipotratový terorismus se v zemi nevyskytuje.

Obsah

Pro-life organizace

Největší a do značné míry zastřešující organizací je Hnutí Pro život ČR, která provozuje, pořádá či zaštiťuje většinu významných pro-life akcí a aktivit. Další pro-life organizace:

  • Betlém nenarozeným & Dlaň životu - nadační fond založený v roce 1997 a s ním propojená obecně prospěšná společnost založená v roce 2002. Hlavní činnost představuje provoz ostravské poradny pro těhotné ženy Cesta těhotenstvím a azylový dům pro těhotné ženy v tísni v Pardubickém kraji
  • Na počátku - občanské sdružení založené v roce 1994, které se soustředí na sociální pomoc, azylové služby a poradenství těhotným ženám a ženám s velmi malými dětmi a související vzdělávací programy
  • Linka pomoci - občanské sdružení provozující pražskou pro-life poradnu Aqua vitae i s bezplatnou telefonní poradenskou linkou
  • Res Claritatis - občanské sdružení pro katolickou a pro-life osvětu
  • Stop genocidě - občanské sdružení známé především svojí stejnojmennou petiční výstavou. Pořádá však i další protipotratové kampaně a vzdělávací akce

Organizace spřízněné

Zahrnuje organizace, které nejsou primárně zaměřené na pro-life činnost, ale přesto mají k hnutí pro-life blízko.

Pro-life média

Časopisy a oběžníky

Klíčovou roli hraje monotematický Informační oběžník HPŽ ČR, vydávaný Hnutím Pro život ČR v počtu 4-6 čísel za rok. K dispozici je v tištěné podobě i na internetu.[1] Dále tvoří pro-life tematika určitý podíl v náplni celé řady katolických časopisů, někde příležitostně, jinde záměrně jako jedno ze zdůrazňovaných či hlavních témat. Nejvýznamnějšími ze druhé skupiny jsou:

Internetové stránky

Ve významném rozsahu poskytují aktualizované pro-life zpravodajství a aktuální informace stránky Hnutí Pro život ČR a Res Claritatis, obojí bezplatně, na Facebooku existuje za stejným účelem komunitní stránka Akce Život. Novým, ale bouřlivě se rozvíjejícím zdrojem je v červnu 2010 založená Katopedie. Několik málo pro-life dokumentů a přednášek lze nalézt na internetové on-demand televizi TV-MIS.

Blogy

Existuje několik blogů, které se soustředí buďto přímo na pro-life problematiku, či se jí často dotýkají v rámci katolických témat. Nejvýznamnější z nich jsou:

Pravidelné pro-life akce

  • Odvahu k životu - pravidelná pražská pro-life demonstrace, která se koná každou první středu v měsíci

Pro-life ocenění

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.prolife.cz/?a=15&id=3
Osobní nástroje