Hana Lipovská

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Ing. Hana Lipovská, Ph.D (* 9. listopadu 1990, Boskovice, ČSFR) je česká národohospodářská ekonomka, vyučující na Masarykově univerzitě. Je spoluzakladatelkou Institutu Svobody a Demokracie a radní v Radě ČT (od 2020).


Obsah

Život

Pochází z Meziříčka u Letovic. Mezi lety 2002-2010 vystudovala Gymnázium v Blansku. Následně studovala na Masarykově univerzitě obor hospodářská politika na Ekonomiko-správní fakultě, kde získala titul Ing. a následně roku 2020 i doktorát. Tématem její doktorské práce byla aplikace konfliktní teorie (orig. ázev Application of the conflict theory). V letech 2008-2009 spoluvytvářela otázky pro televizní pořad České televize AZ-Kvíz, kde jak sama tvrdí, se naučila správně klást otázky, což se jí hodilo jak pro studijní život, tak i potom při činnosti pedagoga na vysoké škole.[1]

Ve školním roce 2015/16 vedla kurz ekonomie na Gymnáziu Tomáše Lercha v Brně. Od roku 2017 působí jako vyučující na katedře ekonomie, kde vyučuje především základy ekonomie, transformační procesy české ekonomiky a vede bakalářské a diplomové práce. Mezi lety 2015-2019 byla zaměstnaná jako externí analytička v Institutu Václava Klause. Roku 2013 se stala členkou České společnosti ekonomické. Dále je členkou The American Economic Association a Jednoty českých matematiků a fyziků. Spolu s Janou Bobošíkovou založila v roce 2019 vědecký ústav Institut Svobody a Demokracie.


Komentáři a analýzami pravidelně přispívá do MF Dnes, Týdeníku Euro, Hospodářských novin, Ekonom, Týden, Konzervativních novin i pro pořady Českého rozhlasu.

V Radě ČT

Na jaře 2020 byl na nominaci ČBK zvolena Poslaneckou sněmovnou na dobu šesti let do Rady ČT.[2] Již od počátku je však silně sledována nejrůznějšími kritiky, kteří se mnohdy přiklání až k útokům "ad hominem" na její osobu (posměšky na její zevnějšek, příslušnost k církví, domnělou bigotnost, spolupráci s Janou Bobošíkovou) nebo politické směřování (především členství v Institutu Svobody a Demokracie) a návaznost na Václava Klause. Hned jednou z prvních skutečností, na které se v Radě podílela bylo, že s ostatními radními (včetně Maxmiliána Kašparů) zhodnotili, že dozorčí rada nevykonává řádně svou funkci, a proto všechny její členy odvolali, což mělo svou dohru jak ve společnosti, tak i parlamentu, kde se horlivě diskutovalo o tom, zda není tímto kroke zpochybněna nezávislost České televize. [3]

Nejvíce se však začal stupňovat na ní společenský tlak poté, co přišla na střet zájmů ředitele ČT Petra Dvořáka, který zatajil, že je v rozporu se zákonem o České televizi spolumajitelem firmy, která získává od ČT zakázky (společnost Golem navázaná mj. na korporaci PPF Petra Kelnera). Některé skutečnosti, které zjistila byly natolik závažné, že se musela s konzultací obrátit na některé politiky (zejména Faltýnek, Okamura) a BIS, což vyvrcholilo i tím, že jí byla nařízena policejní ochrana jako doprovod na každé jednání Rady ČT [4]. Na samotné jednání se ředitel odmítl doStavit s odůvodněním, že má "rodinné důvody". Na všechny dotazy Lipovské podrobně reagoval se závěrem, že její zjištěný nejsou pravdivá a že Rada ČT byla o všech skutečnostech při jeho nominaci v roce 2011 informována. Lipovská však na tyto odpovědi reagovala o pár dní později na svém Facebooku, kde podotkla, že minimálně ve dvou faktech Radu tehdy dle zápisu neinformoval. Za zjištěné skutečnosti byla Lipovská spolu s dalším radním Xaverem Veselým od počátku pod dehonestující palbou zejména pořadech Nory Fridrichové 168 hodin a dehonestujícím nedělní pořadu Newsroom ČT24, který sám Xaver Veselý nazval "pravidelnou dávkou lží a manipulace.[5] Největším faux-pas českého internetu se však stal dehonestující výrok novináře Tomáše Etzlera, který při pojmenování Lipovské na Twitteru klesl na úroveň zvířete, když ji vulgárně vynadal i přes etický kodex novináře do pohlavních orgánů.[6]


Názory a postoje

Od narození je praktikující katoličkou a nestydí se ani za to, že chodí pravidelně do kostela a ke svátostem.

Čte sice i knihy Tomáše Halíka, které pokládá za zajímavé, leč - jak uvádí - s jeho myšlením může i nesouhlasit. Tomáš Halík sám se proti ní postavil do silné opozice, aniž by se s její osobou a prací blíže seznámil (dokonce ve svém článku skomolil opakovaně její jméno), a žádal české a moravské biskupy, aby její nominaci do Rady ČT stáhli. Jediným zastáncem Lipovské v této věci byl jen předseda Občanského institutu Roman Joch. [7][8]

Díky studiu ekonomie v časech ekonomické krize se začala hlouběji zabývat vztahem médií na fungování hospodářství. Při tomto studiu si uvědomila, že v analýze rozpočtů "stále častěji narážela na problémy v hospodaření mimorozpočtových fondů včetně veřejnoprávních." Díky některým zjištěným skutečnostem byla proto pro ČBK jako ekonomka vhodným kandidátem právě do Rady ČT.

V politických stanoviscích je odpůrcem fungování Evropské unie, za což byla terčem kritiky při své nástupu do Rady ČT. [9]

Kritickým se stalo i její vyjádření "Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Neznám jediný pořad České televize, který by nemohla vysílat komerční stanice." Málokdo však citoval, že v případě že ČT za předpoklaadu, že bude objektivní a podřízená zákonu může mít smysl.

Staví se proti surogátnímu mateřství, tlaku na uzákonění stejnopohlavních svazků nebo eutanázii.

Zajímavosti

Jejím strýcem byl vězeň komunistického režimu a teolog Josef Knödl, který byl zároveň dominikánským terciářem a učitelem většiny dnešních biskupů (Duka, Baxant, Vlk). Duchovně ji však odmalička ovlivňoval především letovický farář Josef Fasora, který většinu svého života strávil na misii v Bolivii.


Bibliografie


Ocenění

  • Cena děkana pro mladé vědecké pracovníky do 35 let - 1. místo (2018)
  • Cena profesora Františka Vencovského – 1. místo (2015)
  • Cena rektora Masarykovy univerzity pro vynikající studenty magisterských studijních programů (2015)
  • Cena děkana ESF MU za vynikající studijní výsledky (2015)
  • Cena děkana ESF MU za nejlepší diplomovou práci – 1. místo (2015)
  • Mimořádné ocenění pro nadané studenty, JMK (2012 a 2013)
  • Cena Merkur „Ekonomie a podnikání“ (České hlavičky 2010), Cena rektora VŠE (práce „Teorie her v ekonomii“; 2010)

Odkazy

Externí odkazy

Videa

Poznámky a reference

  1. Začala sprostě nadávat a rozbrečela se, říká Hana Lipovská o dění kolem televizní rady - pořad (NE)BLÁZNI, Youtube.com
  2. Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize, Církev.cz, 27.5.2020.
  3. Filip Rožánek: Sněmovna odmítla odsoudit usnesení Senátu k dění v Radě České televize, Lupa.cz, 1. prosince 2020.
  4. Na tuto skutečnost se tři týdny poté vyjádřil ministr vnitra Jan Hamáček, že toto "zneužití" policie podrobí důkladné kontrole. Viz Hamáček nechá GIBS prověřit postup policie s ochrankou pro Lipovskou, Novinky.cz, 13.4.2021.
  5. https://www.youtube.com/watch?v=KTPLoX0jrZ4
  6. Režisér Hřebejk a novinář Etzler o Lipovské: „Špinavá čubka. Přiblblík.“ Tak brání elity Českou televizi, Reflex, 8. dubna 2021.
  7. Zná Tomáš Halík ekonomku, kterou rezolutně odmítá? Její jméno píše špatně, Echo, 2. února 2020.
  8. "Přiznává svou neznalost a nezájem." Křesťanská akademie odmítá kandidátku do Rady ČT, Aktuálně, 1. února 2020.
  9. Viz vyjádření ČBK https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200901prohlaseni-cbk-k-vyjadrenim-hany-lipovske-k-postojum-o-eu , 1.9.2020.
Osobní nástroje