Hana Lipovská
Z Katopedia
Ing. Hana Lipovská, Ph.D (* 9. listopadu 1990, Boskovice, ČSFR) je česká národohospodářská ekonomka, vyučující na Masarykově univerzitě. Je spoluzakladatelkou Institutu Svobody a Demokracie a radní v Radě ČT (od 2020).
Obsah |
Život
Pochází z Meziříčka u Letovic. Mezi lety 2002-2010 vystudovala Gymnázium v Blansku. Následně studovala na Masarykově univerzitě obor hospodářská politika na Ekonomiko-správní fakultě, kde získala titul Ing. a následně roku 2020 i doktorát. Tématem její doktorské práce byla aplikace konfliktní teorie (orig. ázev Application of the conflict theory). V letech 2008-2009 spoluvytvářela otázky pro televizní pořad České televize AZ-Kvíz, kde jak sama tvrdí, se naučila správně klást otázky, což se jí hodilo jak pro studijní život, tak i potom při činnosti pedagoga na vysoké škole.[1]
Ve školním roce 2015/16 vedla kurz ekonomie na Gymnáziu Tomáše Lercha v Brně. Od roku 2017 působí jako vyučující na katedře ekonomie, kde vyučuje především základy ekonomie, transformační procesy české ekonomiky a vede bakalářské a diplomové práce. Mezi lety 2015-2019 byla zaměstnaná jako externí analytička v Institutu Václava Klause. Roku 2013 se stala členkou České společnosti ekonomické. Dále je členkou The American Economic Association a Jednoty českých matematiků a fyziků. Spolu s Janou Bobošíkovou založila v roce 2019 vědecký ústav Institut Svobody a Demokracie.
Komentáři a analýzami pravidelně přispívá do MF Dnes, Týdeníku Euro, Hospodářských novin, Ekonom, Týden, Konzervativních novin i pro pořady Českého rozhlasu.
V Radě ČT
Na jaře 2020 byl na nominaci ČBK zvolena Poslaneckou sněmovnou na dobu šesti let do Rady ČT.[2] Již od počátku je však silně sledována nejrůznějšími kritiky, kteří se mnohdy přiklání až k útokům "ad hominem" na její osobu (posměšky na její zevnějšek, příslušnost k církví, domnělou bigotnost, spolupráci s Janou Bobošíkovou) nebo politické směřování (především členství v Institutu Svobody a Demokracie) a návaznost na Václava Klause. Hned jednou z prvních skutečností, na které se v Radě podílela bylo, že s ostatními radními (včetně Maxmiliána Kašparů) zhodnotili, že dozorčí rada nevykonává řádně svou funkci, a proto všechny její členy odvolali, což mělo svou dohru jak ve společnosti, tak i parlamentu, kde se horlivě diskutovalo o tom, zda není tímto kroke zpochybněna nezávislost České televize. [3]
Nejvíce se však začal stupňovat na ní společenský tlak poté, co přišla na střet zájmů ředitele ČT Petra Dvořáka, který zatajil, že je v rozporu se zákonem o České televizi spolumajitelem firmy, která získává od ČT zakázky (společnost Golem navázaná mj. na korporaci PPF Petra Kelnera). Některé skutečnosti, které zjistila byly natolik závažné, že se musela s konzultací obrátit na některé politiky (zejména Faltýnek, Okamura) a BIS, což vyvrcholilo i tím, že jí byla nařízena policejní ochrana jako doprovod na každé jednání Rady ČT [4]. Na samotné jednání se ředitel odmítl doStavit s odůvodněním, že má "rodinné důvody". Na všechny dotazy Lipovské podrobně reagoval se závěrem, že její zjištěný nejsou pravdivá a že Rada ČT byla o všech skutečnostech při jeho nominaci v roce 2011 informována. Lipovská však na tyto odpovědi reagovala o pár dní později na svém Facebooku, kde podotkla, že minimálně ve dvou faktech Radu tehdy dle zápisu neinformoval. Za zjištěné skutečnosti byla Lipovská spolu s dalším radním Xaverem Veselým od počátku pod dehonestující palbou zejména pořadech Nory Fridrichové 168 hodin a dehonestujícím nedělní pořadu Newsroom ČT24, který sám Xaver Veselý nazval "pravidelnou dávkou lží a manipulace.[5] Největším faux-pas českého internetu se však stal dehonestující výrok novináře Tomáše Etzlera, který při pojmenování Lipovské na Twitteru klesl na úroveň zvířete, když ji vulgárně vynadal i přes etický kodex novináře do pohlavních orgánů.[6]
Názory a postoje
Od narození je praktikující katoličkou a nestydí se ani za to, že chodí pravidelně do kostela a ke svátostem.
Čte sice i knihy Tomáše Halíka, které pokládá za zajímavé, leč - jak uvádí - s jeho myšlením může i nesouhlasit. Tomáš Halík sám se proti ní postavil do silné opozice, aniž by se s její osobou a prací blíže seznámil (dokonce ve svém článku skomolil opakovaně její jméno), a žádal české a moravské biskupy, aby její nominaci do Rady ČT stáhli. Jediným zastáncem Lipovské v této věci byl jen předseda Občanského institutu Roman Joch. [7][8]
Díky studiu ekonomie v časech ekonomické krize se začala hlouběji zabývat vztahem médií na fungování hospodářství. Při tomto studiu si uvědomila, že v analýze rozpočtů "stále častěji narážela na problémy v hospodaření mimorozpočtových fondů včetně veřejnoprávních." Díky některým zjištěným skutečnostem byla proto pro ČBK jako ekonomka vhodným kandidátem právě do Rady ČT.
V politických stanoviscích je odpůrcem fungování Evropské unie, za což byla terčem kritiky při své nástupu do Rady ČT. [9]
Kritickým se stalo i její vyjádření "Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Neznám jediný pořad České televize, který by nemohla vysílat komerční stanice." Málokdo však citoval, že v případě že ČT za předpoklaadu, že bude objektivní a podřízená zákonu může mít smysl.
Staví se proti surogátnímu mateřství, tlaku na uzákonění stejnopohlavních svazků nebo eutanázii.
Zajímavosti
Jejím strýcem byl vězeň komunistického režimu a teolog Josef Knödl, který byl zároveň dominikánským terciářem a učitelem většiny dnešních biskupů (Duka, Baxant, Vlk). Duchovně ji však odmalička ovlivňoval především letovický farář Josef Fasora, který většinu svého života strávil na misii v Bolivii.
Bibliografie
- The Political Economy of Independence in Europe. 1. vyd.: Routledge, 2020. 240 s. Routledge Studies in the European Economy. ISBN 978-0-367-89647-8.
- Má to cenu? Lekce z ekonomie. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2019. 125 s. Munice, sv. č. 3. ISBN 978-80-210-9250-1.
- Kdo chce naše peníze? Ekonomie bez politické korektnosti. 1. vyd. GRADA Publishing, a. s., 2018. 2018 s. ISBN 978-80-271-0679-0.
- Moderní ekonomie: Jednoduše o všem, co byste měli vědět. 1. vyd. Praha: GRADA Publishing, a. s., 2017. 256 s. ISBN 978-80-271-0120-7.
- Luboš Bauer, Hana Lipovská, Miloslav Mikulík a Vít Mikulík. Matematika v ekonomii a ekonomice. Praha: Grada Publishing, a.s., 2015. 352 s. ISBN 978-80-247-4419-3.
Ocenění
- Cena děkana pro mladé vědecké pracovníky do 35 let - 1. místo (2018)
- Cena profesora Františka Vencovského – 1. místo (2015)
- Cena rektora Masarykovy univerzity pro vynikající studenty magisterských studijních programů (2015)
- Cena děkana ESF MU za vynikající studijní výsledky (2015)
- Cena děkana ESF MU za nejlepší diplomovou práci – 1. místo (2015)
- Mimořádné ocenění pro nadané studenty, JMK (2012 a 2013)
- Cena Merkur „Ekonomie a podnikání“ (České hlavičky 2010), Cena rektora VŠE (práce „Teorie her v ekonomii“; 2010)
Odkazy
Externí odkazy
- Ekonomie selského rozumu - ekonomický web Hany Lipovské
- Profil Hana Lipovská na webu Rady České televize
- Lipovská o generálu Pavlovi: Bývalý voják Varšavské smlouvy je brán jako hrdina, diví se, CNN-PrimaNews, 16. listopadu 2020
- Pád Říma a úadek Eura na Parlamentní listy, 11.7.2017
Videa
- Začala sprostě nadávat a rozbrečela se, říká Hana Lipovská o dění kolem televizní rady - pořad (NE)BLÁZNI, Youtube.com
- Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT, DVTV, 15.4.2021
Poznámky a reference
- ↑ Začala sprostě nadávat a rozbrečela se, říká Hana Lipovská o dění kolem televizní rady - pořad (NE)BLÁZNI, Youtube.com
- ↑ Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize, Církev.cz, 27.5.2020.
- ↑ Filip Rožánek: Sněmovna odmítla odsoudit usnesení Senátu k dění v Radě České televize, Lupa.cz, 1. prosince 2020.
- ↑ Na tuto skutečnost se tři týdny poté vyjádřil ministr vnitra Jan Hamáček, že toto "zneužití" policie podrobí důkladné kontrole. Viz Hamáček nechá GIBS prověřit postup policie s ochrankou pro Lipovskou, Novinky.cz, 13.4.2021.
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=KTPLoX0jrZ4
- ↑ Režisér Hřebejk a novinář Etzler o Lipovské: „Špinavá čubka. Přiblblík.“ Tak brání elity Českou televizi, Reflex, 8. dubna 2021.
- ↑ Zná Tomáš Halík ekonomku, kterou rezolutně odmítá? Její jméno píše špatně, Echo, 2. února 2020.
- ↑ "Přiznává svou neznalost a nezájem." Křesťanská akademie odmítá kandidátku do Rady ČT, Aktuálně, 1. února 2020.
- ↑ Viz vyjádření ČBK https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200901prohlaseni-cbk-k-vyjadrenim-hany-lipovske-k-postojum-o-eu , 1.9.2020.