František

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

František je mužské jméno se složitým původem. Jeho prapůvodním základem je germánské slovo Frank(o) (tj. „svobodný muž“ či „Frank“). Z tohoto slova se vyvinulo francouzské François i italské Fracesco. Obě jména se běžně používají jako ekvivalenty, byť jimi ve skutečnosti tak úplně nejsou (první slovo znamená původně 'Francouz', zatímco druhé spíše malý Francouz), přičemž František primárně vznikl počeštěním Francesca. Ženským ekvivalentem jména je Františka.

V prostoru Západu, České republice i mezi křesťany patří toto jméno (respektive jeho alternativy) dlouhodobě k nejčastějším mužským jménům. V ČR se dlouhodobě vyskytuje mezi nejpopulárnějšími jmény. Pro velký počet potenciálních patronů je jméno u katolíků používáno v širší formě odkazující na konkrétního světce podobně, jako je tomu u jména Jan.

Patrně nejznámější světcem, jemuž jméno původně vděčí za své rozšíření po křesťanském světě, je sv. František z Assisi, zakladatel františkánů, jehož památku si Církev připomíná 4. října, na kterýžto den rovněž připadá svátek Františků podle českého občanského kalendáře. Existuje i celá řada dalších populárních světců tohoto jména, především pak sv. František Saleský a sv. František Xaverský.

Obsah

Známí nositelé jména

Svatí

Tento seznam není ani zdaleka kompletní. Více na stránce Seznam svatých Františků.

Papežové

Duchovní

Panovníci

Ostatní

Cizojazyčné varianty jména

  • Ferenc (maď.)
  • Francesco (it.)
  • Francisco (šp.)
  • Franciscus (lat.)
  • François (fr.)
  • Franz (něm.)

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

Osobní nástroje