Engelmar Hubert Unzeitig

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Blahoslavený Engelmar Hubert Unzeitig (1. března 1911 Hradec nad Svitavou - 2. března 1945 KT Dachau) byl katolický kněz a řeholník z řad sudetských Němců a odpůrce nacismu.

Obsah

Život

Hubert Unzeitig se narodil v Hradci nad Svitavou (tehdy se ovšem obec ještě jmenovala Greifendorf). Studoval na gymnáziu Kongregace marianhillských misionářů v Reimlingenu a posléze (po noviciátě v Holandsku) i na univerzitě ve Würzburgu. Po vstupu do řádu přijal jméno Engelmar. Kněžské svěcení obdržel 6. srpna 1939. Na podzim 1940 jej Kongregace poskytla jakožto výpomoc pro farní správu Sudet lineckému biskupovi, který ho ustanovil farářem v Zadní Zvonkové.

Unzeitig ve svých kázáních opakovaně napadal nacismus a jeho pronásledování Židů a katolické církve. V dubnu 1941 byl zatčen gestapem a po krátkém věznění v Linci poslán do koncentračního tábora u Dachau. Koncem roku 1944 v táboře vypukla epidemie skvrnitého tyfu a páter Unzeitig se podílel na ošetřování nakažených, kterým též uděloval pomazání nemocných. Sám se nakazil a zemřel.

26. června 1991 byla zahájena diecézní fáze jeho kanonizačního procesu, která byla ukončena roku 1999. Papež Benedikt XVI. podepsal roku 2009 dekret o jeho hrdinských ctnostech. František I. jej blahořečil 24. září 2016.[1][2]

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

  • Rudolf Pravda: Z galerie jihočeských vlasteneckých kněží. Kapitoly z církevních a kulturních dějin jižních Čech, České Budějovice 2006

Poznámky a reference

  1. http://www.cirkev.cz/cs/aktuality/160926knez-z-moravy-ktery-zemrel-v-dachau-byl-blahorecen
  2. http://www.cirkev.cz/cs/aktuality/160923na-svitavsku-prozivaji-blahoreceni-sveho-rodaka-p-engelmara-unzeitiga
Osobní nástroje