Diecéze brněnská

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Diecéze brněnská
Dioecesis Brunensis
Znak brněnské diecéze
Základní údaje
Biskup: Mons.ThLic.Vojtěch Cikrle
Pomocný biskup: ---
Em. pomocný biskup: Mons.ThDr.Petr Esterka
Generální vikář: Mons. Jiří Mikulášek
Církevní provincie: moravská
Rozloha: 10 597 km2
Děkanátů: 20
Farností: 449 + 1 exemptní2013
Rozloha: 10 597 km2
Počet obyvatel: 1 354 000 2006
Počet katolíků: 533 250 2006
Počet kněží: 367
Počet trvalých jáhnů: 31
Kostelů a kaplí: 1153
Stránky: www.biskupství.cz

Diecéze brněnská (lat. Dioecesis Brunensis) je římskokatolická diecéze rozléhající se na jižní Moravě a mírně zasahující na Vysočinu. Spolu s olomouckou arcidiecézí a diecézí ostravsko-opavskou tvoří Moravskou církevní provincii.

Diecéze byla založena 5. prosince 1777 vyčleněním z olomoucké diecéze, která byla povýšena na arcidiecézi. Současným brněnským biskupem je Mons. Vojtěch Cikrle, pomocným biskupem je Mons. Petr Esterka, který je zodpovědný za duchovní péči o české katolíky žijící v cizině. V brněnské kapitule zasedá navíc ještě jeden vysvěcený biskup bez jurisdikce (Jan Blaha).

Patrony diecéze jsou svatí Petr a Pavel, kterým je zasvěcena katedrála a také nejstarší dochovaný kostel na území diecéze v Řeznovicích. Dalšími patrony jsou také sv. Jan Nepomucký. Za další ochránce podle Liber erectionis et fundationis altarium 1482-1552 jsou pokládáni svatí Cyril a Metoděj, svatý Václav, svatý Vít, svatý Vojtěch, sv. Klement Maria Hofbauer, svatý Prokop, svatý Kristin, svatá Ludmila a svatá Kordula.[1]

Mezi poutní místa diecéze patří Sloup, Křtiny, Vranov u Brna, Valy u Mikulčic, kam diecéze putuje každý rok 5. července; a Žďár nad Sázavou, kde se každý rok v srpnu koná Pouť rodin.

Externí odkazy

Související články

Reference

  1. http://www.biskupstvi.cz/patroni-a-svetci
Osobní nástroje