David G. Dalin

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Profesor David Gil Dalin (* 1949) je konzervativní americký rabín, historik a spisovatel. V současné době je profesorem historických a politických věd na katolické Ave Maria University. Napsal řadu knih a článků o historii židovského národa a křesťansko-židovských vztahů, působil v časopisech First Things a Conservative Judaism.

Jeho nejznámějším populárně-naučným dílem je kniha The Myth of Hitler's Pope (česky Mýtus Hitlerova papeže), která hájí Pia XII. před pomlouvačnými díly, jako jsou např. Hitlerův papež Johna Cornwella.

Obsah

Život

Dalin obdržel bakalářský stupeň vzdělání na University of Carolina v Berkeley a magisterský a doktorský na Brandeis University. Pro úřad rabína ho připravil Jewish Theological Seminary of America. Před svým současným působištěm zastával post asociovaného profesora dějin židovského národa v Americe na University of Hartford.

Mýtus Hitlerova papeže

Do povědomí celosvětové veřejnosti se Dalin dostal v roce 2005 svojí knihou The Myth of Hitler's Pope (česky Mýtus Hitlerova papeže), která představuje ostrou polemiku s dílem Johna Cornwella Hitlerův papež, jakož i knihami James P. Carrolla či Garry Willse, které kritizují papeže Pia XII. za jeho přístup k holokaustu. Dalin odmítá jejich kritiku a na základě desítek případů dokazuje, že papež udělal pro záchranu Židů maximum a že jich zachránil více, než kterýkoliv jiný člověk. Postuluje názor, že Jad Vašem dluží Piu XII. titul spravedlivý mezi národy a obviňuje výše vyjmenované autory z toho, že ve službách „liberálního katolicismu“ zneužívají holokaust k tomu, aby nespravedlivě očernili a zdiskreditovali nejvýraznější vůdčí osobnost konzervativního katolicismu 20. století a s ním i celé konzervativní pojetí náboženství.

Knihy

  • Public Affairs and the Jewish Community: The Changing Political World of San Francisco Jews (1977) doktorandská dizertační práce
  • American Jews and the Separationist Faith. A New Debate on Religion in Public Life (1993) editor
  • From Marxism to Judaism: Selected Essays of Will Herberg (1997) editor
  • Making a Life, Building a Community: A History of the Jews of Hartford (1997) s Jonathanem Rosenbauem
  • Secularism, Spirituality, and the Future of American Jewry (1999) editor s Elliottem Abramsem
  • The Presidents of the United States and the Jews (2000) s Alfredem J. Kolatchem
  • Religion and State in the American Jewish Experience (2000) editor s Jonathanem D. Sarnou
  • The Pius War : Responses to the Critics of Pius XII (2004) s Josephem Bottumem
  • The Myth of Hitler's Pope: How Pope Pius XII Rescued Jews from the Nazis (2005)

Odkazy

Externí odkazy

Reference

Osobní nástroje