Daniela Drtinová

Z Katopedia

Verze z 21. 4. 2015, 11:20; Kkfzouhar (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

JUDr. Daniela Drtinová,Ph.D. (* 1. července 1970, Olomouc, ČSSR) je vystudovaná právnička a moderátorka televizního zpravodajství (původně v České televizi nyní pod agenturou Economia v projektu DVTV) V dospělosti konvertovala ke katolické víře. Se svým bývalým protestantským přítelem má dceru Natálii (* 2002).

Obsah

Životopis

V letech 1989 - 1993 vystudovala obor Právní vědy na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1997 ukončila postgraduální program "Právní vědy" získáním titulu Ph.D.. Profesní kariéru začala ještě během studií pro agenturu Arteria, která tehdy potřebovala parlamentní zpravodaje znalé práva, kteří by dokázali v českém mediálním prostoru snadno analyzovat zásadní změny v českém ústavním a obchodním zákonodárství. Po pár měsících parlamentní zpravodajky si jí všimla Česká televize, do které v polovině roku 1993 nastoupila nejprve do pozice parlamentní zpravodajky a postupně se vypracovala na moderátorky pořadů "21" či "Zprávy, Debata", které se po vzniku zpravodajského kanálu ČT24 transformovali do pořadu Události, komentáře.

K roku 2012 uváděla také pořad Interview ČT24.

V srpnu 2013 vyvolalo její bezdůvodné odvolání z pořadu Události, komentáře výrazné kontroverze mezi jejími kolegy.[1][2] Je možné, že důvodem pro její odvolání bylo, když v červenci 2013 přivedla do úzkých ministra úřednické vlády a bývalého generálního ředitele ČT Jiřího Balvína svým nekompromisním postojem vůči neopodstatněnému odvolání Jana Buriana z vedení Národního divadla.[3] Celá krize následně přerostla v protest redaktorů zpravodajství proti porušování svobodného projevu, politického ovlivňování zpravodajství a tím i porušování zákona o České televizi formou petice, kterou iniciovala sama Drtinová.[4] Situaci ve zpravodajství ředitel Dvořák vyřešil dočasně alespoň tím, že nechal vytvořit pro Drtinovou vlastní pořad nazvaný Interview Daniely Drtinové, které se začalo vysílat každý všední den od pondělí do čtvrtka v čase, kdy se předtím vysílalo Interview ČT24. V říjnu 2013 dosáhla téměř novinářského vrcholu, když ve výše zmíněném pořadu usvědčila v přímém přenosu ze lži poslance a vlivného člena ČSSD Michala Haška, když stále zapíral a tvrdil, že ke schůzce mezi ním a několika poslanci ČSSD u prezidenta Miloše Zemana jen hodinu po uzavření volebních místností při volbách do poslanecké sněmovny nedošlo.[5]

V únoru 2014 poté, co došlo k úpravám pracovních podmínek v redakci zpravodajství poté, co byli nuceni z redakce odejít dva šéfdramaturgové, sama podala spolu s kolegou Martinem Veselovským výpověď s účnností od konce března.[6][7][8] I po odchodu ze zpravodajství České televize je rozhodnuta zůstat v mediální sféře. Spolu s bývalým týmem Událostí, komentářů vytváří nyní nový zpravodajský a publicistický formát, který by měl s podporou vydavatelství Economia odstartovat v následujících dnech.

Za svou novinářskou práci získala Cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2001 a Novinářskou cenu za nejlepší audiovizuální rozhovor za rok 2013.[9]

Osobní život

Už ve dvanácti letech pocítila první duchovní zlom, kdy se snažila pochopit, co ovlivňuje její duševní život. Nejprve se snažila pochopit duchovní svět skrze sny. V šestnácti letech ji však zásadně ovlivnila duchovní autobiografie Carla Gustava Junga napsaná Anielou Jaffé a začala poté tíhnout k náboženským věcem a pokoušela se poznat Boha prostřednictvím toho, co učí jednotlivá náboženství, což ji nakonec přivedlo ke křesťanské meditaci podle sv. Terezie z Avily a později také křtu v katolické církvi.

Přes sedm let žije s dokumentaristou Petrem Tomaidem[10] a se svým předchozím přítelem, který je protestant, střídavě vychovává svou dceru Natálii, která přísluší k téže církvi jako její otec.

Reference

  1. Za Drtinovou se postavil i Veselovský. Žádá vedení ČT o vysvětlení, Lidovky.cz, 9.srpna 2013.
  2. Další hlas pro Drtinovou. Důvěryhodnost ČT je v ohrožení, míní Kvapilová. lidovky.cz, 10. srpna 2013.
  3. Drtinovou stáhlo vedení z Událostí po politickém nátlaku, tvrdí odbory, Lidovky.cz, 9. srpna 2013
  4. Počítám s tím, že padnu. Odejdu ale se ctí, říká Drtinová o bouři v ČT, zpravodajství idnes.cz, 1. listopadu 2013 [cit. 11.03.14].
  5. Interview Daniely Drtinové, ČT 24, 29. října 2013.
  6. Dusno v ČT. Po Veselovském dala výpověď i Drtinová, Mediamania.cz, 24. února 2014 [cit. 11.03.14].
  7. Veselovský i Drtinová odchází z České televize, zprávy ČT24, 24. února 2014 [cit. 11.03.14].
  8. Drtinová, Veselovský a pytel čokolády. Deníkové záznamy úspěšných moderátorů, Life.ihned.cz, 25. května 2014 [cit. 26.05.14].
  9. Novinářskou cenu si odneslo jedenáct vítězů, bodovala i ČT, zpravodajství ČT24, 29. dubna 2014 [cit. 30.4.14].
  10. Daniela Drtinová: Mami, jsi posedlá Ježíšem, pobavila mě dcera, ona.idnes.cz, 28. února 2011

Externí odkazy

Videa

Osobní nástroje