Daniel Zouhar

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
(Životopis)
 
(Není zobrazeno 20 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
[[Soubor:Zouhar.JPG |thumb| Daniel Zouhar]]
+
[[Soubor:Zouhar2.JPG |thumb|250px| Daniel Zouhar (2014)]]
-
'''Daniel Antonín Zouhar''' (* [[6. leden|6. ledna]] [[1989]] v [[Boskovice|Boskovicích]]) je moravský<ref>Podobně jako [[Ignác Pospíšil]] se hlásí k menšinové moravské národnosti.</ref> student filologie na [[Univerzita Palackého|Univerzitě Palackého]].
+
'''Daniel Antonín Zouhar''' (* [[6. leden|6. ledna]] [[1989]], [[Boskovice]], [[ČSSR]]) je moravský<ref>Hlásí se k moravské národnosti.</ref> katolický aktivista, absolvent klasické filologie a obecné lingvistiky na [[Univerzita Palackého|Univerzitě Palackého]] v [[Olomouc]]i. V letech 2012-2016 byl předsedou [[Una Voce Česká republika]]. V současnosti pracuje jako manažer pro Finanční institut s.r.o.
-
== Biografie ==
+
== Životopis ==
-
Narodil se [[6. leden|6. ledna]] [[1989]] v Boskovicích. Pokřtěn byl 16. července téhož roku ve Vysočanech z rukou P. [[Jan Topenčík|Jana Topenčíka]]. Duchovně byl vychováván ve [[Sloup]]ě. Zde ještě dnes občas ministruje v poutním [[kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě|kostele Panny Marie Bolestné]].  
+
Dlouhodobě se zabývá i některými teologickými tématy (zejména liturgickou teologií a vlivu liturgie na katolickou společnost). Roku [[2009]] maturoval na [[Biskupské gymnázium Letovice|Biskupské gymnázium v Letovicích]]. V letech [[2009]] - [[2013]] studoval na [[Filozofická fakulta UP|Filozofické fakultě]] [[Univerzita Palackého|Univerzity Palackého]] obor [[Latina|Latinská]] a Ukrajinská filologie. Od roku [[2011]] spolupracuje na projektu katolické internetové encyklopedie '''Katopedia'''. Od roku 2013 studuje na Univerzitě Palackého v magisterském studijním programu obor Latinská filologie / Obecná lingvistika, kde v rámci grantu byl členem redakčního týmu ''Lingvistické encyklopedie eL''.
-
V letech  [[2005]][[2009]] studoval na [[Biskupské gymnázium v Letovicích|Biskupském gymnáziu v Letovicích]]. Od roku [[2009]] studuje obor ''Ukrajinská a latinská filologie'' na Filozofické fakultě [[Univerzita Palackého|Univerzity Palackého]] v [[Olomouc]]i. Ve volném čase se, dle vlastních slov, věnuje samostudiu teologických věd a aktivnímu sledování politického dění.
+
V minulosti byl členem [[MKD|Mladých křesťanských demokratů]]. V letech [[2012]] - [[2014]] u nich zastával post předsedy místní organizace MKD Blansko. Roku 2012 inicioval obnovení české pobočky sdružení pro tradiční mši svatou [[Una Voce Česká republika]] a byl zvolen jejím řádným předsedou. Jednou úřad obhájil, v roce 2016 ovšem rezignoval a nahradil jej [[Martin Filip]]. Znovuzvolen byl v roce [[2018]], jeho znovuzvolení však jen prohloubilo krizi a vedlo k odchodu dalších členů.
-
Tématem jeho bakalářské práce byla proměna podoby mešního řádu [[Mše svatá|latinské liturgie]] v šedesátých letech [[20. století]].  
+
-
== Členství v organizacích a společenská orientace==
+
== Postoje a stanoviska ==
 +
=== Rodina a morálka ===
 +
V [[listopad]]u 2012 spolu s Hnutím Pro život  ČR a MKD podpořil vznik regionálního pochodu ''[[Odvahu k životu|Odvaha k životu]]- pochod centrem [[Olomouc]]e'', který se nyní pořádá s pravidelně každý sudý měsíc s vyjímkou prázdnin.
-
* Je členem [[Bratrstvo Panny Marie Bolestné|Bratrstva Panny Marie Bolestné]] (od 22.září 2003).
+
=== Liturgie a teologie ===
-
* Od roku [[2009]], do roku [[2010]], kdy byl pro a obtížnou spolupráci s jeho osobou vyloučen, byl členem české a slovenské pobočky [[Juventutem]].
+
Dlouhodobě se zabývá problematikou liturgické reformy a komparací latinského a byzantského ritu katolické bohoslužby. Jasně odmítá a staví se proti projevům liturgické svévole v západní latinské církvi po [[Liturgická reforma|liturgických reformách]] v šedesátých letech [[20. století]].
-
* Je členem [[Mladí křesťanští demokraté|Mladých křesťanských demokratů]] a [[Hnutí pro život]].
+
-
Daniel Zouhar je dle vlastních slov „konzervativní všeuměl, zastánce tradičních hodnot (rodinných, lidskoprávních), bojovník proti šovinismu, sionismu a dalším sektářským ideologiím“. Je příznivcem [[Tridentská mše|tradiční mše svaté]], ač se nevyhýbá ani aktivní účasti (ministrování) při nové mši, byzantském nebo dominikánském ritu.
 
-
== Účast na konferencích ==
+
== Členství v organizacích ==
-
* '''Interdisciplinární konference Judaismus-Křetanství-Islám''', Olomouc 15. listopadu 2011. Příspěvek: ''Missale Romanum 1969 - reforma nebo revoluce?''
+
* [[Juventutem]]; 2009-2010 řadový člen české pobočky
 +
* [[Mladí křesťanští demokraté]]; (od 2010)
 +
* [[Hnutí Pro život ČR]]; od 2012 řadový člen
 +
* [[Una Voce Česká republika]]; (od 2012; 2012-2016 předseda)
-
== Externí odkazy ==
+
== Příspěvky na konferencích ==
-
* [http://www.facebook.com/daniel.zouhar profil na facebooku]
+
* ''Liturgická reforma nebo revoluce?'', Konference Judaismus-Křesťanství-Islám, 15. listopadu 2011, [[Katedra klasické filologie FF UP|Katedra klasické filologie]] FF [[Univerzita Palackého|UP]]
-
== Publikační činnost ==
 
-
=== Dřívější příspěvky na Signálech ===
+
== Externí odkazy ==
-
* [http://udalosti.signaly.cz/0908/sv-monika-matka-sv?startTime=2011-08-28+20%3A30%3A04#snippet-comments-comments Sv. Monika, matka sv. Augustina]
+
* [http://cirkev.wordpress.com/?s=Daniel+Zouhar Články Daniela Zouhara] na stránkách časopisu [[Duše a hvězdy]]
-
* [http://udalosti.signaly.cz/1008/karolina-kozka-mucednice-panenske Karolína Kózka - mučednice Panenské čistoty] In. ''Co se stalo dnes?'' udalosti.signaly.cz
+
* [http://cirkev.wordpress.com/?s=Franti%C5%A1ek+koz%C3%A1r Zvedni hlavu výš - nekrolog na cestu P. Františka Kozára k Otci]
-
== Vlastní citáty ==
 
-
* ''Kněz neslouží zády k lidu, ale lid stojí s ním před Bohem, který se v tento čas na oltáři zpřítomňuje. Nepovyšuje se tím nad lidi, ale právě jako člověk, z lidu vyvolený, vzal na sebe to jho, které povolání kněze obnáší, přistupuje k Božímu oltáři a čelem k Bohu obrácen na východ. Přináší za nás za všechny Bohu přesvatou oběť Kristova kříže, která se v tu chvíli zpřítomňuje.'' (uloženo na hlavní stránce [http://katolikrevue.ath.cx Katolikrevue])
 
-
== Reference ==
+
== Poznámky a reference ==
<references/>
<references/>
{{DEFAULTSORT:Zouhar, Daniel}}
{{DEFAULTSORT:Zouhar, Daniel}}
-
[[Kategorie:Mladí křesťanští demokraté]]
+
[[Kategorie:Absolventi Biskupského gymnázia Letovice]]
 +
[[Kategorie:Členové MKD]]
 +
[[Kategorie:Čeští filologové]]
[[Kategorie:Narození 1989]]
[[Kategorie:Narození 1989]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]

Aktuální verze z 10. 1. 2021, 13:35

Daniel Zouhar (2014)

Daniel Antonín Zouhar (* 6. ledna 1989, Boskovice, ČSSR) je moravský[1] katolický aktivista, absolvent klasické filologie a obecné lingvistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. V letech 2012-2016 byl předsedou Una Voce Česká republika. V současnosti pracuje jako manažer pro Finanční institut s.r.o.

Obsah

Životopis

Dlouhodobě se zabývá i některými teologickými tématy (zejména liturgickou teologií a vlivu liturgie na katolickou společnost). Roku 2009 maturoval na Biskupské gymnázium v Letovicích. V letech 2009 - 2013 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého obor Latinská a Ukrajinská filologie. Od roku 2011 spolupracuje na projektu katolické internetové encyklopedie Katopedia. Od roku 2013 studuje na Univerzitě Palackého v magisterském studijním programu obor Latinská filologie / Obecná lingvistika, kde v rámci grantu byl členem redakčního týmu Lingvistické encyklopedie eL.

V minulosti byl členem Mladých křesťanských demokratů. V letech 2012 - 2014 u nich zastával post předsedy místní organizace MKD Blansko. Roku 2012 inicioval obnovení české pobočky sdružení pro tradiční mši svatou Una Voce Česká republika a byl zvolen jejím řádným předsedou. Jednou úřad obhájil, v roce 2016 ovšem rezignoval a nahradil jej Martin Filip. Znovuzvolen byl v roce 2018, jeho znovuzvolení však jen prohloubilo krizi a vedlo k odchodu dalších členů.

Postoje a stanoviska

Rodina a morálka

V listopadu 2012 spolu s Hnutím Pro život ČR a MKD podpořil vznik regionálního pochodu Odvaha k životu- pochod centrem Olomouce, který se nyní pořádá s pravidelně každý sudý měsíc s vyjímkou prázdnin.

Liturgie a teologie

Dlouhodobě se zabývá problematikou liturgické reformy a komparací latinského a byzantského ritu katolické bohoslužby. Jasně odmítá a staví se proti projevům liturgické svévole v západní latinské církvi po liturgických reformách v šedesátých letech 20. století.


Členství v organizacích

Příspěvky na konferencích


Externí odkazy


Poznámky a reference

  1. Hlásí se k moravské národnosti.
Osobní nástroje