Daniel Herman

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Mgr. Daniel Herman (28. dubna 1963, České Budějovice, ČSSR) je český lidovecký politik a laicizovaný římskokatolický kněz, poslanec KDU-ČSL zastupující Prahu (od 2013) a ministr kultury (od 2014).

V minulosti byl tajemníkem kardinála Vlka, mluvčím České biskupské konference (1996-2005) a ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (2010-2013) - této funkce jej pod politickým nátlakem zbavila Rada ÚSTR poté, co se v jejím složení projevila dominance členů podporovaných senátory ČSSD.

Obsah

Život

Narodil se 28. dubna 1963 v jihočeských Českých Budějovicích. Zde vystudoval základní školu a následně i gymnázium v Jírovcově ulici. V roce 1982 se přihlásil ke studiu oboru Národní škola/Výtvarná výchova na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích studií však po pouhém roce zanechal. Krátce pracovla jako pomocných dělník v Jihočeských pekárnách a roku 1984 nastoupil ke studiu bohosloví v litoměřickém kněžském semináři a roku 1989 byl vysvěcen na kněze. Krátce působil v duchovní správě v Táboře a okolí.Roku 1990 se stal tajemníkem českobudějovického biskupa Mons. Miloslava Vlka, který si jej po svém jmenování pražským arcibiskupem odvezl do Prahy, kde následně až do roku 1995 působil jako vedoucí sekretariátu arcibiskupství.
V letetech 1995 - 1996 vykonal jednoroční stáž na univerzitách v Eichstättu a Daytonu a pravidelně si po celou dobu své práce na arcibiskupství zvyšoval svou kvalifikaci v oblasti cizích jazyků (italština, francouzština, němčina) a mediální vědy (stáže v Bavorském rozhlase, německé agentuře KNA a americké CNS). Od roku 1996 do 2005 zastával pozici tiskového mluvčího České biskupské konference, přičemž v letech 2004 - 2005 byl také pověřen vedením sekretariátu téže instituce. V letech 2005 - 2007 pracoval na Lince pomoci v krizi při Policejním prezidiu České republiky. Po svém rozhodnutí odejít z kněžství a potvrzení laicizace ze strany Apoštolského stolce v roce 2007 pracoval nejprve jako vedoucí Informační kanceláře Ministerstva kultury ČR a následně v letech 2008-2010 jako vedoucí pražské kanceláře Jana Švejnara.
V roce 2010 byl jako jeden z deseti kandidátů zvolen do funkce předsedy Ústavu pro studium totalitních režimů na dobu pěti let. Z funkce byl pod politickým nátlakem ze strany převážně levicového senátu a předsednictva ústavu odvolán 10. dubna 2013. V květnu téhož roku na protest proti české politické scéně vstoupil do KDU-ČSL [1] a od 1. července téhož roku je řádným tiskovým mluvčím strany.[2] Za lidovce kandidoval jako lídr v Praze v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny a byl tak 26. října 2013 za tuto stranu zvolen jako řádný poslanec českého Parlamentu.

Dílo

V roce 2013 vyšlo v nakladatelství Portál knižně interview, které s ním vedl jeho bývalý spolužák z kněžského semináře a laicizovaný kněz Jan Jandourek pod názvem Daniel Herman - Srdcem proti ostanatému drátu. Herman v ní reflektuje celý svůj dosavadní život, své židovsko-křesťanské kořeny a pohled na Církev a společnost.[3]

Zajímavosti

Jeho maminka je původem ze židovské rodiny. Jeho teta Hana Bradyová byla ve svých 13 letech zavražděna nacisty v plynové komoře v Osvětimi. Po šedesáti letech se podařilo objevit její kufřík, který je dnes jedním z centrálních artefaktů Tokijského centra pro studium Holocaustu.[4]

Jeho rodina jej vedla k boji za hodnoty svobody a spravedlnosti. To jej nakonec počátkem osmdesátých let vedlo k tomu, že se rozhodl stát knězem. Vědomí, že jeho volba však byla nesprávná, jej pronásledovalo po celou jeho kněžskou službu.

V rámci diskuze ohledně nové budovy Národní knihovny v Praze byl podporovatelem "blobu" Jana Kaplického, protože se mu především líbilo, jak v něm autor kopíroval architektonické míry pevnostních bunkrů československého lehkého opěvnění v letech 1935-1938.

Obdobně jako Tomáš Halík podpořil Václava Havla, který obhajoval kroky NATO v Jugoslávii, kdy vojska provedla "humanitární bombardování" celé oblasti včetně civilních sídel.

Ještě jako předseda ÚSTR začal otevřeně podporovat iránskou teroristickou organizaci Lidoví mudžahedíni, o které začala ohovořit jako o iránské exilové Národní radě. Od roku 2009 se neustále snažil o její etablování alespoň v zemích EU a její vyškrtnutí z Evropského registru teroristických organizaci. Oprávněně byl za to kritizován politologem Danielem Solisem.

V současnosti čelí trestnímu oznámení, které na něj podal člen Rady ÚSTR Michal Uhl, kteří ho podezírají z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.[5]

Postoje a aktivity

Lidská práva

Odmítá jakékoliv projevy rasismu. Z toho důvodu odmítá jakkoli politicky spolupracovat s politickým hnutím Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, protože právě tento subjekt s rasismem nebezpečně žongluje.[6]

Zcela otevřeně podporuje křesťanskou demokracii typu německé CDU.

Komunismus a jeho ideologie

Patři k výrazným odpůrcům komunismu. Odmítá věřit KSČM jako levicové straně zejména proto, že jí zastupují prakticky a názorově titéž lidé, jako před rokem 1989.[7] Komunistický politický program totiž nenabízí řešení, ale skoro pokaždé, když se komunisté v některé zemi ujali moci, tak buď parazitovali na jejím státním systému nebo jej úplně zničili. Vuči komunistům a celé politické levici v ČR reprezentované především ČSSD nešetří kritikou také kvůli tomu, jak se dotyčné subjekty staví k církevním restitucím. Komunisté by na jeho místě se neměli chovat jako chucpe a měli uznat svou odpovědnost za krádež a následnou devastaci církevního majetku po r. 1948. Na druhou stranu však uznává, že mezi komunisty mohou být i tací jedinci, kteří umějí rozumně smýšlet a jejich nápady a projekty je nutné podpořit.

Mezinárodní politika

Nesouhlasí s politikou Číny, kde jsou neustále potlačována různými způsoby lidská práva, nevládne tam úplná svoboda a některá etnika zde jsou systematicky počínšťována. Namísto revoluce, však chce v tomto smyslu prosazovat smířlivější politiku podpory evoluce - tedy podpory pozitivního rozvoje Číny a volby méně špatného zla, které podle něj prezentují zřejmě reformní čínští komunisté.[8]

Kultura

Jako případný ministr kultury chce podpořit spíše živou kulturu oproti ochraně kulturních památek. Též chce zlepšit transparentnost udělování grantů na ministerstvu jako takovém.[9] To se má projevit především tím, že nebude protahovat jmenování nového ředitele Národní galerie. Kromě toho chce podpořit realizaci téměř mrtvého projektu nové budovy Národní knihovny Jana Kaplického a některé výstupy tzv. klaunských vystoupení zpěváka Daniela Landy.[10][11]


Osobnosti

Václav Havel

Obhajoval někdejšího prezidenta Václava Havla v otázce tzv. humanitárního bombardování státu Jugoslávie, o kterém se měl vyjádřit koncem devadesatých let v souvislosti s velmi agresivní protiofenzivou vojsk NATO na Miloševičův režim v Srbsku a Kosovu. Řekl, že Havel nikdy tento termín takto, jak mu bývá vytýkáno nepoužil, ale že pouze svým způsobem konstatoval, že tento způsob útoku je jediný lepší a že nálety a bomby jsou svou povahou "výlučně humanitární". Herman dále uvedl, že tento Havlův postoj vedl k tomu, aby se prý co nejúčiněji bránila lidská práva, kterým se občanům pod Miloševičovým režimem nedostávalo. Volil tak prý menší ze dvou zel.[12]

Citáty

  • Člověk nesmí zneužívat své postavení a domnívat se, že aktem zvolení se z něj stává nějaký nadčlověk, který může porušovat pravidla slušnosti, neřkuli právního státu.
  • Někdy je čas na náhlé převraty, když to jinak nejde, jindy ale musíme podpořit evoluci. Přesněji řečeno, když máme volt mezi dobrými a špatnými lidmi, máme podpořit ty dobré. Když máme volit mezi špatnými a ne tak úplně špatnými, máme volit ty ne úplně špatné.

Jiní o Danielu Hermanovi

Daniel Solis

Výrazně se v druhé polovině roku 2013 proti jeho kandidatuře v KDU-ČSL poněkud jednostranně ozval vysokoškolský učitel obchodního práva a mezinárodních vztahů Daniel Solis.[13][14] Nemohl přenést, že do Poslanecké sněmovny kandiduje jednak laicizovaný katolický kněz, ale pak také člověk, který roku 2009 měl v rámcinaší společnosti, která tehdy předsedala EU, vést vyjednávání o vyškrknutí iránské odbojové organizace Lidoví mudžahedíni Íránu (MEK) z unijního seznamu zakázáných teroristických skupin, přičemž tehdy uvedl, že jsou s touto formou národního odboje proti současnému režimu a fundamentalistickým mulláhům.[15][16] Další přitěžující dle Solise pro Hermana je také skutečnost, že koncem března 1999 spolu se sociologem a knězem Tomášem Halíkem podpořil nálety a bombardování spojenců jako "nutný demokratický zásah".[17] Solis svou kritiku Hermana se stupňující se předvolební kampaní přenesl i na kardinála Miloslava Vlka. Právě tomu adresoval svůj otevřený dopis poté, co kardinál vyjádřil Hermanovi podporu na svých webových stránkách[18] a o těch, co ho očerňují, řekl, že píší na objednávku třetích stran, které ve svých metodách neužívají hodnot práva a spravedlnosti. V dopise[19] Solis opětovně předložil své argumenty, které napsal a dodal, že je nelze vyvrátit, protože jsou vystaveny na důkladném "odkazovém aparátu". Navíc dodal, že v případě kandidatury Daniela Hermana došlo k zásadnímu pochybení představitelů "lidovecké demokracie".

Ignác Pospíšil

Poté, co se stal ministrem kultury jej katolický publicista Ignác Pospíšil na blogu Duší a hvězd kritizoval za licoměrný a alibistický postoj k církevním restitucím především z toho důvodu, že podle něj ve svých výpovědích bezcharakterně kličkuje, což má dokazovat, že jeho charakter je licoměrný až křivý.[20]

Odkazy

Externí odkazy

Nahrávky

Poznámky a reference

  1. Daniel Herman vstoupil do KDU-ČSL, web KDU-ČSL, 9. května 2013 [cit. 9.9.13].
  2. Za KDU-ČSL bude mluvit Daniel Herman, web KDU-ČSL, 28. června 2013 [cit. 9.9.13].
  3. Tisková zpráva Tisková zpráva nakladatelství Portál z dubna 2013
  4. Hanin kufřík - stránky Daniela Hermana
  5. Kontroverzní budoucí ministr Herman čelí tvrdé kritice i trestnímu oznámení, Parlamentní listy, 29. prosince 2013 [cit. 8.5.14].
  6. Daniel Herman: Divím se bianco šeku nepopsatelným subjektům, Deník.cz, 27. října 2013 [cit. 28.10.13].
  7. http://www.kdu.cz/Zpravy/Medialni-vystupy/2013/Ma-se-KSCM-podilet-na-vladnuti-.aspx
  8. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=578334635588298&id=378072105614553&notif_t=notify_me
  9. Veronika RUPPERT:Kandidát na ministra kultury Daniel Herman: Zatím nemůžu nic slibovat, Český rozhlas - Radio Wave, 8. ledna 2014 [cit. 10.1.14].
  10. Zdeňka TRACHTOVÁ: Stabilizuji Národní galerii a podpořím živé umění, plánuje Daniel Herman, zprávy.idnes.cz, 14. ledna 2014 [cit. 16.1.14].
  11. Kandidát na ministra Herman chce oživit projekt Kaplického knihovny, ČT24, 1ž. ledna 2014 [cit. 16.1.14].
  12. Herman hájil před čtenářem Havla: Jestli rozumíte psanému textu, nemůžete už nikdy říct, že hájil humanitární bombardování, Parlamentní listy, 21. února 2015 [cit. 22.02.15].
  13. Daniel Solis: "Daniel Herman a jeho teroristé", Parlamentní listy, 26. září 2013 [cit 7.11.13].
  14. Daniel Solis: Jak nakupují teroristé české politiky – kauza Daniel Herman, Parlamentní listy, 6. října 2013 [cit. 7.11.13].
  15. Zástupci Národní rady pro odboj v Íránu navštívili Prahu, Český rozhlas - Náboženství, 1. února 2009 [cit. 7.11.13].
  16. Business nebo lidská práva?, úvaha Daniela Hermana pro ČRo 6, 29. června 2010 [cit. 7.11.13]
  17. Daniel Solis: Užiteční idioti aneb Lidovci ve vleku mezinárodního terorizmu, AC24, 17. září 2013 [cit. 7.11.13].
  18. Lídr pražské kandidátky KDU-ČSL, webové stránky kardinal.cz, 8. října 2013 [cit. 7.11.13].
  19. Otevřený dopis D.Solise kardinálu vlkovi o kauze Herman, vasevec.cz, 23. října 2013 [cit. 7.11.13].
  20. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2014/02/01/selhani-pane-hermana/
Osobní nástroje