Charlton Heston

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

John Charles Carter (4. říjen 1923 - 5. duben 2008) byl americký rozhlasový, filmový, divadelní a televizní herec, režisér a spisovatel, vystupující pod uměleckým pseudonymem Charlton Heston. Proslavil se především jako představitel hrdinských a vysoce charakterních postav, mezi nimiž vyniká především titulní role Jehudy Ben-Hura z legendárního jedenáctioscarového velkofilmu Ben Hur, za kterého obdržel v roce 1960 Oscara "za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli".

Mezi další jeho slavné postavy patří např. Mojžíš z filmu Desatero přikázaní, Steve Leech z filmu Velká země, plukovník Georg Taylor z filmu Planeta opic, Michelangelo z filmu Ve službách papeže či sv. Thomas More, kterého ztvárnil jak v divadelní hře Muž do nepohody, tak i ve stejnojmenném televizním filmu, který sám zrežíroval.

Od začátku svojí kariéry patřil k hereckým hvězdám, které aktivně bojovaly za lidská práva. V mládí se soustředil na boj proti rasismu, později byl odpůrcem potratů (mj. namluvil předmluvu k dokumentárnímu filmu Prof. Nathansona Zatmění rozumu)[1] a obhájcem práva nosit zbraň. V letech 19982003 byl prezidentem National Rifle Association.

Obsah

Knihy

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.youtube.com/watch?v=eyDxaQ4ZApA
Osobní nástroje