Charles de Bonchamps

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Charles de Bonchamps
Nebojoval jsem pro lidskou chválu. Pokud se mi nepodařilo navrátit oltář a trůn, tak jsem je přinejmenším bránil. Sloužil jsem svému Bohu, svému králi a své Vlasti.“ - generál Bonchamps[1]

Generál Charles-Melchior Artus, markýz de Bonchamps (10. květen 1760 - 18. říjen 1793) je francouzský šlechtic, politik a vojevůdce, jeden z vůdců povstání ve Vendée.

Patřil k nejchopnějším velitelům povstalců, od července 1793 velel jejich angerské armádě. 17. října byl smrtelně zraněn v bitvě o Cholet a den poté zemřel, když těsně před smrtí omilostnil několik tisíc republikánských zajatců odsouzených k smrti.

Obsah

Život

Narodil se v Juvardeil v Anjou. V roce 1777 vstoupil do armády, v řadách francouzských expedičních sil bojoval v americké válce za nezávislost, do Francie se vrátil v hodnosti kapitána granátníků. Po vypuknutí francouzské revoluce zůstal věrný králi: nejprve opustil armádu a žil v Saint-Florent-le-Vieil, později se připojil k povstání ve Vendée a stal se generálem Katolické a královské armády.

Patřil k nejschopnějším velitelům povstalců, postupně velel „divizi Saint-Florent-le-Vieil“, „divizi Anjou“ (od června 1793) a nakonec (od července) „angerské armádě“. 17. října byl smrtelně zraněn v bitvě o Cholet a den poté zemřel, když těsně před smrtí omilostnil několik tisíc republikánských zajatců odsouzených k smrti.[2]

V kostele v Saint-Florent-le-Vieil se nachází jeho pomník od Pierra Jeana Davida.[3]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.narmyslenka.cz/view.php?nazevclanku=vendee&cisloclanku=2002090014
  2. http://www.obcinst.cz/cs/VENDEE-A-JEJI-BOJ-c933/
  3. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BonchampsParDavidDAngers.jpg
Osobní nástroje