Boris Šťastný

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

MUDr. Boris Šťastný (* 8. dubna 1970, Praha) je současný český politik, lékař a podnikatel. Je předsedou pražské organizace ODS (od 2010), poslancem za ODS (od 2006) a předsedou Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Působí jako zdravotnický expert své strany. Do povědomí veřejnosti se dostal především návrhem antikuřáckého zákona, podporou euthanasie, jako jeden ze strůjců koalice ODS s ČSSD na pražském magistrátu[1] a podporou tzv. Prague Pride.

Obsah

Život

Vystudoval gymnázium Voděradská v Praze 10 (1984–1988) a 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor všeobecné lékařství (1988–1994). V letech 1995–1998 absolvoval odborné stáže na interních a chirurgických odděleních 1. LF UK v Praze.

Od začátku 90. let 20. století podniká v oblasti sportovního průmyslu a obchodu. Je zakladatelem společnosti ASPEN SPORT a.s. (dříve PORS, a.s.), která představuje přední českou skupinu v oblasti dovozu, distribuce a výroby sportovního zboží. Firma zastupuje na českém trhu výrobce sportovních potřeb HEAD. Akcie této firmy jsou vydány v listinné podobě a jsou vystaveny na majitele (tj. nelze dohledat vlastníky).

Do Občanské demokratické strany vstoupil v roce 1998, od roku 2002 je místopředsedou jednoho z největších oblastních sdružení ODS a členem zastupitelstva Městské části Praha 10. Mezi roky 2003–2006 dělal poradce prezidenta Klause, od roku 2006 je poslancem.

V parlamentních volbách v roce 2010 se v počtu preferenčních hlasů propadnul ze 4. na 7. místo kandidátky (předposlední zaručující mandát poslance). Získal tak jen o 166 hlasů více než Jan Florián, který mu do té doby dělal asistenta a který byl na posledním místě kandidátky.[2]

25. června 2010 byl zvolen předsedou pražské ODS, v červenci pak funkci převzal po Pavlu Bémovi.[3] Před volbou předsedy odstoupila favorizovaná poslankyně Jana Černochová, která obvinila část delegátů z nečistých zákulisních dohod.[4]

Šťastný je v rámci strany napojen na podnikatele Tomáše Hrdličku, který bývá označován za „kmotra“ a který je také členem oblastního sdružení v Praze 10.[5]

Postoje a aktivity

MUDr. Šťastný zastává řadu postojů a vyvíjí spoustu aktivit, které jsou absolutně neslučitelné s katolickou vírou a morálkou, především v oblasti společenských a bioetických otázek.

Bioetické

MUDr. Šťastný podporuje tzv. právo na ethanasii.[6][7]

Podporoval rozšíření přístupnosti potratů v Julínkově a Hegerově zdravotnické reformě.[8]

Společenské

V roce 2011 podpořil primátora Svobodu, aby vedení Prahy zaštítilo homosexuální festival a průvod Prague Pride 2011.[9] Šťastného a Svobodu za skutečnost, že město reprezentované pravicovou ODS podporuje „nátlakovou akci politického chrakteru“ odsoudili prezident Václav Klaus a jeho vicekancléř Petr Hájek.[10] Šťastný v téže době odmítl poskytnout záštitu II. Pochodu pro rodinu, o niž požádal Petr Jurčík.[11]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

 1. Pražská koalice má své příznivce i odpůrce
 2. Poslanecké volby 2010 - ODS - Přednostní hlasy pro kandidáty
 3. Předsedou pražské ODS se stal Boris Šťastný
 4. Bémova éra končí, novým šéfem pražské ODS je Šťastný
 5. Šéfem ODS v Praze je Šťastný. Volba byla předem domluvená, tvrdí Černochová
 6. http://www.stjoseph.cz/g025.html
 7. http://www.borisstastny.cz/Media/Tema-euthanasie-v-Ceske-republice-/
 8. http://m.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/na-potrat-budou-moci-v-cr-brzy-jit-i-cizinky-obsahuje-to-reforma/631845
 9. Homosexuálové jsou devianti, míní Hájek
 10. Klaus i Hájek kritizují pražskou ODS za záštitu Prague Pride
 11. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/08/11/pro-pochod-pro-rodinu-svoboda-ani-stastny-podporu-nemaji/
Osobní nástroje