Augustin Navrátil

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

„Za svého života jsem se nesetkal se statečnějším člověkem, jeho odvaha hraničila až s extrémem, takže jsem pochyboval, jestli je to vůbec možné. Bez takových lidí by se však nikdy nic nedalo skutečně do pohybu.“ (P. František Lízna SJ)[1]

Augustin Navrátil (22. prosince[2] 1928 Lutopecny - 2. května 2003 Kroměříž) byl český truhlář, soukromě hospodařící rolník, lidovecký politik a katolický aktivista, jedna z čelných postav českého katolického disentu za komunistického režimu.

Obsah

Život

Augustin Navrátil patřil k několika málo v ČSSR soukromě hospodařícím rolníkům, to znamená k těm, kteří dlouhodobě vzdorovali komunistické kolektivizaci. Hrál klíčovou roli při vydávání katolického samizdatu. V roce 1977 se stal signatářem Charty 77 a v roce 1988 inicioval jednu z nejmasovějších akcí manifestujících odpor proti komunistickému režimu: petici Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů, v níž vznesl požadavky na respektování práv věřících občanů a náboženské svobody. Podepsalo ji více než 600 000 lidí. Za svůj ostrý protikomunistický a protitotalitní postoj byl dlouhodobě terorizován státní mocí.

Jelikož komunisté nepovažovali za praktické zavřít jednoho z nejznámějších protikomunistických aktivistů do vězení, rozhodli se ho umlčet za pomoci zneužití českého zdravotnictví: byla mu přidělena diagnóza paranoia kverulans a následně byla nezákonně omezena jeho právní způsobilost. Několikráte byl bezdůvodně zavřený ve vazbě či psychiatrické léčebně. Po sametové revoluci mu byla právní způsobilost vrácena.

V první polovině 90. let působil ve vyšších stranických funkcích v řadách KDU-ČSL, v druhé polovině 90. let pak ve straně Pravý Blok.

Byl otcem devíti dětí.[2]

Odkazy

Související stránky

Externí zdroje

Literatura

Reference

  1. http://brno.idnes.cz/augustin-navratil-byl-prorok-z-lutopecen-fgp-/brno-zpravy.aspx?c=A091006_1267974_brno_krc
  2. 2,0 2,1 http://tisk.cirkev.cz/z-domova/posledni-rozlouceni-s-katolickym-aktivistou-augustinem-navratilem/
Osobní nástroje