Aristides de Sousa Mendes

Z Katopedia

(Přesměrováno z Aristides Sousa Mendes)
Přejít na: navigace, hledání

Aristides de Sousa Mendes do Amaral e Abranches (19. července 1885 Cabanas de Viriato - 3. dubna 1954 Lisabon) byl portugalský šlechtic a diplomat. Jako konzul v Bordeaux vydal během let 1940-1941 navzdory instrukcím své vlády vstupní víza do Portugalska asi 30 tisícům osob, z toho asi 12 tisícům Židům.

„Má vláda odmítla vydávat víza jakýmkoliv uprchlíkům. Ale já nemohu poslat ty lidi na smrt… Jsem rozhodnut vydat vízum každému, kdo si o ně řekne… I kdybych měl být propuštěn, musím jednat jako křesťan, jak mi káže mé svědomí.“ (Aristides de Sousa Mendes, Bordeaux 1940)

V roce 1941 byl pro tuto svou činnost přinucen svými nadřízenými odejít do důchodu. Zemřel v naprosté chudobě roku 1954. V roce 1967 mu Jad Vašem udělil titul Spravedlivý mezi národy. Teprve o 20 let později, v roce 1987, Portugalsko rehabilitovalo jeho památku. Na konci roku 2006 jej hlasy diváků RTP umístily v první desítce ankety Největší Portugalec, v následujícím druhém kole (vybíralo se již jen z první desítky) se pak umístil na třetím místě, za Antóniem Salazarem a Álvarem Cunhalem.

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

Osobní nástroje