Alžběta Portugalská

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
sv. Alžběta Portugalská

Svatá Alžběta Portugalská (port. Isabel de Aragão, angl. Isabel d'Aragón, okolo 1270 - 4. července 1336 Estremoz) byla aragonská princezna a později portugalská královna-manželka. Setkat se s ní lze i pod jménem Alžběta Aragonská, Isabela Portugalská či Isabela Aragonská.

Byla velmi zbožná a po smrti svého manžela Dinise († 1325), s nímž měla dvě děti, vstupila do řádu chudých klarisek a odešla do jejich konventu, který v roce 1314 založila v Coimbře (Mosteiro de Santa Clara-a-Velha). Získala si slávu jako mírotvůrkyně: nejprve ještě jako královna-manželka dvakrát dosáhla smírného ukončení občanské války mezi svým manželem a jejich synem, později jako řeholnice byla využívána jako prostředník při jednáních mezi Portugalskem a Kastílií.

Papež Lev X. povolil uctívat ji jako blahoslavenou v roce 1516, Urban VIII. ji 25. května 1625 prohlásil za svatou. Tradiční katolický kalendář zařazuje připomínku její památky na 8. července, v Novém katolickém kalendáři připadá na 4. července. Je patronkou Portugalska.

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Alžběta Portugalská

Literatura

Osobní nástroje