Adolf Kajpr

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Adolf Kajpr (5. červenec 1902, Hředle na Kladensku – 17. září 1959, Leopoldov) byl český katolický kněz, jezuita, novinář a jedna z obětí komunistického pronásledování katolické církve v Československu.

Adolf Knajpr krátce po narození osiřel. Vyučil se obuvníkem a nějaký čas pracoval jako mlynář. Jelikož byl velmi inteligentní a cílevědomý, nedělalo mu potíže mimo tyto práce ještě samostatně studovat. V roce 1926 po složení přijímacích zkoušek nastoupil přímo do kvinty Arcibiskupského gymnázia v Praze-Bubenči. V roce 1928 byl přijat do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova, který absolvoval na Velehradě. Řádová studia absolvoval v Belgii (filosofie) a Innsbrucku (teologie).Kněžské svěcení obdržel 26. července 1935. Od roku 1937 působil Praze jako farář u sv. Ignáce, řídil exercicie a věnoval se práci v rozhlase a katolickém tisku. V roce 1941 byl zatčen za kritiku nacistického režimu a postupně byl vězeň v koncentračních táborech Terezín, Mauthausen a Dachau. Po osvobození se vrátil ke své původní práci a stal se šéfredaktorem týdeníku Katolík, zaměřeného na katolickou inteligenci. Byl ctěn jako novinář, kazatel zpovědník a exercitátor.

V březnu 1950 byl zatčen a počátkem dubna byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 12 let těžkého žaláře. Prošel nejkrutějšími komunistickými věznicemi (Mírov, Valdice, Leopoldov). Věznění, mučení a kruté zacházení mu zničilo zdraví. 17. září 1959 zemřel ve věznici v Leopoldově v důsledku kombinace následků těžkého infarktu a neposkytnutí patřičné lékařské péče. Pohřben byl na vězeňském hřbitově, v roce 1968 byly jeho ostatky převezeny do řádové hrobky na Vyšehradě. V roce 1993 vydala Česká křesťanská akademie výbor jeho článků (A. Kajpr: Svědectví doby).

Externí zdroje

Použitá literatura

Osobní nástroje