20. století
Z Katopedia
20. století je dvacátým věkem od narození Krista. Ačkoli je historikové řadí do novověku, je oproti předchozím obdobím značně odlišné, co se týče světového uspořádání, ekonomiky, ale i mezilidských vztahů a přístupu lidí k náboženství[1] Dvacáté století je především pádem velkého množství monarchií, vzniku zrůdných totalitních režimů (Nacismus v Německu, komunismus v Sovětském Rusku), období velkých válek, které se znatelně podepsaly na uspořádání světa a také podobě katolické církve.
Obsah |
Války
Počátek století společnost ve východní Evropě poznamenala Rusko-japonská válka (1904 - 1905) a následné dělnické nepokoje v carském Rusku, které byly důsledkem tvrdé nekompromisní politiky ruského cara Mikuláše I. a jeho syna Mikuláše II., které vyprovokovaly množství hnutí toužících po revoluci k tomu, aby začaly rázně jednat.
Rakousko-Uhersko ve své touze po větší moci v Evropě zaútočilo na Bálkán a ačkoli Balkánské války byl korunované v roce 1913 úspěchem, tak v jejich důsledku uskutečnil srbský student Gavrilo Princip v Sarajevu atentát na následníka říšského trůnu Ferdinanda d´Este, čímž vyprovokoval k vypuknutí První světové války (1914-1918). Tento válečný konflikt, který se vyžádal jen v Evropě statisíce obětí na životech, zpočátku připomínal tradiční válku, vedenou především v zákopech. Z původně jízdních oddílů se však díky rychlému rozvoji techniky záhy staly oddíly pancéřové (užití tanků), do bojů podstatně zasáhly i letecké oddíly a bylo také vůbec poprvé užito smrtících vojenských plynů. První světová válka skončila pro státy Dohody (Rakousko-Uhersko, Německo, Itálie) velmi špatně. Itálii před válečnými reparacemi zachránil jen fakt, že v roce 1916 se dala na stranu nepřátel a podnikla válku proti Rakousku. Rakousko-Uhersko se rozpadlo a rakouský císař Karel I. Habsburský byl přinucen abdikovat, Německo bylo přinuceno k placení vysokých vojenských reparací, které je ekonomicky zruinovaly. Roku 1920 konající se Versailesská mírová konferece měla zamezit dalším válkám a vytvořila Společnost národů, které měli o tento mír usilovat. Averze Německa však zanedlouho přerostla a došlo k nové válce, která byla daleko horší než ta první.
Druhá světová válka (1939-1945), kterou vyhlásilo Německo a jeho spojenci (především Itálie, Maďarsko, Slovenský štát a Španělsko) zcela předčila všechny války, jaké se kdy odehrály. Téměř geniální plán německého kancléře a vůdce (führera) Adolfa Hitlera vytvořil na území Evropy velkou německou třetí říši a jejích vazalů, která měla téměř vyhubit všechny neárijské rasy (Židé, Romové, Černoši a jiní) a tím otevřít cestu k vytvoření Němců jako lidské nadrasy. Tento hrůzný plán (koncentrační tábory, plynové komory, likvidace a vypalování celých obcí) se však Hitlerovi nezdařilo dokončit. 6. června 1944 se v Normandii vyloďují spojenecká vojska a z východu velmi rychlým tempem postupují vojska Sovětského svazu. Němci ještě marně vzdorovali až do poslední chvíle a až bitva o Berlín v dubnu 1945 a sebevražda Adolfa Hitlera rozhodli o konečné kapitulaci 8. května 1945. Válka však úplně neskočila - nezávisle na Německu v Asii válčilo i Japonsko, které vyhlásilo v prosinci válku USA. O ukončení bojů rozhodlo svržení dvou atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945. Japonci následně 2. září kapitulovali.
Společnost a náboženství
V Evropě se po roce 1905 se ještě více rozmáhá sekularismus a odpor vůči náboženství potažmo církvi. V katolické církvi se setkáváme ještě na počátku 20. století s protiakcí vůči svobodnému zednářství a sekularismu v osobě papeže Pia X., který odsuzuje modernismus v biblických vědách a teologii. V boji o katolickou víru pokračují i jeho nástupci (především Pius XI., když zakládá hnutí Katolické akce, Pius XII. otevřenou podporou liturgického hnutí v encyklice [[Mediator Dei]]). S příchodem poválečného liberalismu a dalších klamných filosofických hnutí (neomodernismus, falešný irenismus, evolucionismus)), které se prosadili přímo uvnitř církve změnila katolická církev úplně svou podobu především v myšlenkách a duchu druhého vatikánského koncilu, který zároveň v některých kruzích vzbudil tolik kontroverzí (především deklarace o náboženské svobodě Dignitatis humanae a Nostra aetate o jiných náboženstvích), že došlo ke vzniku různých integristických hnutí[2] Na uvolnění mladé generace v otázkách morálky, na které se negativně podepsala sexuální revoluce reagoval ještě papež Pavel VI. encyklikou Humanae vitae, která však nebyla většinou společnosti a některými teology nebyla vůbec přijata.
Od šedesátých let i pod vlivem sexuální revoluce, která začíná nabývat globálních rozměrů se rozvijí především prostřednictvím levicových politických stran, feministických a eugenických uskupení a následně i homosexuálních iniciativ nová velká ideologie, která získá zastřešující pojem gender. Tato uskupení nejdříve užívají zkratku GLBT (Gay, Lesbian, Bisexual and Transexuál), ale následně se k nim přidají i další skupiny (queer a intersexuál = GLBTIQ). Cílem této ideologie je prosazení mnohopohlavnosti a zrušení stávající legislativy, která uznává jen dvě biologická pohlaví. Cílem je kromě toho také zničení rodiny a vylučnosti jednoty mužského a ženského prvku v manželství a výchově dětí.[3]
Reference
- ↑ Týká se především Evropy a USA.
- ↑ Především Kněžské bratrstvo svatého Pia X. a Una Voce hájící práva katolické mše svaté.
- ↑ Gabriele Kuby: Globální sexuální revoluce, ztrátra svobody ve jménu svobody, Brno: Kartuziánské nakladatelství, 2014.
Související články
- První světová válka - Druhá světová válka - Balkánské války - Rusko-japonská válka - Korejská válka - Studená válka - Válka ve Vietnamu - Válka v Afghánistánu 1980 - Bitva o Falklandy - Válka v Perském zálivu - Válka v Jugoslavii
- Zjevení Panny Marie ve Fatimě - Katolická akce - Druhý vatikánský koncil - Pronásledování církve komunistickým režimem - Komunistický režim v Československu - Zjevení Panny Marie v Medjugorje - Integristické hnutí - Tradiční katolicismus
- Velká říjnová socialistická revoluce - Sovětský svaz - Akce P - Varšavská smlouva - NATO - Evropská unie - Sametová revoluce
- Sexuální revoluce - Hippies - Beatnici - Neomodernismus - Evolucionismus
Roky 20. století |
---|