17. listopad 1989

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

17. listopadem 1989 začiná v socialistickém Československu přechod od komunistické totality k demokracii. V tento den byl násilně poltačen protestní průvod studentů, který šel v Praze z Albertova přes Národní třídu, kde mu v postupu stál v cestě kordón policistů, který na ně vzápětí zaútočil.


Obsah

Co dni předcházelo

Již od počátku roku 1989 mnoho faktorů nasvědčovalo tomu, že komunistická politika se ocitla v troskách. Po celé zemi probíhali mohutné prostesty (Palachův týden, 21. srpen apod.). Již na jaře v Maďarsku došlo k otevření hranic na západ, 9. listopadu padla Berlínská zeď a v Československu se již začali propuštět někteří disidenti (např. Václav Havel). Přes pokračující perestrojku však byly patrné silné snahy státního aparátu o kontrolu nad některými oblastmi života a snaha o získání mládeže (sjezd SSM, časté delegace politiků v podnicích apod.). Na počátku roku byl kupodivu uvržen do domácího vězení Alexander Dubček a získal si tím pozornost západních médií.[1]

13. listopadu navíc česká katolická církev měla důvod k radosti - v Římě byla blahořečena Janem Pavlem II. Anežka Česká. Pouť, které se zúčastnilo velké množství věřících byla vůbec prvním významným počinem naší církve od konce druhá světová válka, bylo totiž jasné, že se již hranice železné opony začali bortit.

Protestní pochod

Průvod studentů vyšel v podvečer 17. listopadu z Albertova do ulic i přesto, že tento "mírový pochod" jej neměl povolen. Při vstupu na Národní třídu byl zastaven kordonem příslušníků Státní bezpečnosti. Přes veškeré snahy studentů, kteří proklamovali, že nemají žádné zbraně a že pouze chtějí projít ulicí, příslušníci po krátkém čase, kdy studenti odmítli uposlechnout opakovanou výzvu na rozpuštění průvodu, zahájili represivní útok a těžce při něm několik studentů zranili.

V následujících dnech po víkendu (17. listopad toho roku připadnul na pátek) se rozjela po celém státě vlna stávek nejprve na vysokých školách, následně v divadlech a po nich i v jednotlivých průmyslových podnicích, aby následně vyvrcholila generální stávkou 27. listopadu po celé zemi. Vrcholem této tzv. sametové revoluce bylo nejdříve založení Občanského fóra, jehož hlavou byl v počátcích Václav Havel a následný pád komunistické vlády a odstoupení prezidenta Husáka, kterého ve funkci nahradil právě disident Havel. Země tím vykročila k demokracii.

Externí odkazy

Stránky

Videa


Reference

  1. Alexandr Dubček - únor 1989, před sametovou revolucí http://www.youtube.com/watch?v=iG3Xo1SEFec
Osobní nástroje