Šimon Boruhradský

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Šimon Boruhradský alias Simón de Castro[1] (26. říjen 1650 Polná - 6. duben 1697 Tichý oceán) je český jezuitský ekonom, stavitel, misionář a rádce místokrálů Nového Španělska. Z pověření místokrále de la Cerdy vybudoval protipovodňovou ochranu měst Mexiko a Coyoacán a podílel se na stavbě nového místokrálovského paláce v Mexiku.

Obsah

Život

Narodil se jako třetí z deseti dětí Václava Boruhradského, radního a písaře v Polné, a jeho ženy Magdaleny. V roce 1670 vstoupil do řad Tovaryšstva Jěžíšova a studoval ekonomii a stavitelství.

V sedmadvaceti letech si podal žádost o přeložení do misií v zámoří a v dubnu 1678 se jako laický misionář vydal s dalšími šesti jezuity, mezi nimiž byli Augustin Strobach a Pavel Klein, přes Janov do španělského Cádizu. Zde museli téměř rok čekat na loď, čehož Boruhradský využil k tomu, aby se dokonale naučil španělsky.

Vyrazil do Ameriky jako misionář, ale k plnohodnotné misionářské práci se pro přízeň místokrálů, kteří si ho drželi při dvoru jako cenného ekonomického a stavitelského odborníka, vlastně nikdy nedostal. Z pověření místokrále de la Cerdy vybudoval v roce 1692 protipovodňový systém Mexika a Coyoacánu a v následujících letech se podílel na stavbě nového místokrálovského paláce (starý lehl popelem při nepokojích v roce 1692). Kněžské svěcení odmítal z obavy, aby si jej místokrál nedržel u sebe a neodvezl do Španělska jako zpovědníka.

Když se mu konečně podařilo se od místokrálovského dvora odpoutat a získat pověření pro misionářskou činnost na Marianách, kde krátce předtím zahynul mučednickou smrtí jeho přítel Augustin Strobach, nakazil se na lodi cestou tam morem, zemřel a byl pohřben do moře.[2]

V roce 1997 vydalo Mexiko ku příležitosti 300. výročí jeho úmrtí faksmile jeho plánů na rekonstrukci místokrálovského paláce.[3]

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Literatura

  • Josef Koláček SJ: Šimon Boruhradský : (1650-1697) (1997)
  • Vraštil J.: Fráter Šimon Boruhradský T. J., zachránce města Mexika r. 1692 před zátopou (in: Zprávy z české provincie Tovaryšstva Ježíšova, 1937, s. 24-30)
  • Zdeněk Kalista: Cesty ve znamení kříže; Vyšehrad 1947 (str.45-54 a 243-249)[4]

Poznámky a reference

  1. Pošpanělštěné jméno.
  2. http://www.kr-vysocina.cz/boruhradsky-simon/d-4019290
  3. http://www.kr-vysocina.cz/boruhradsky-simon/d-4019290
  4. Tři opoznámkované dopisy Šimona Boruhradského.
Osobní nástroje