Římskokatolická farnost Protivanov

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Římskokatolická farnost Protivanov
děkanát Boskovice
diecéze brněnská
provincie Morava
duchovní správce P. R.D. Zdeněk Fučík (farář)
filiálky Malé Hradisko, Buková, Bousín,
Okluky, Repechy, Skřivánkov
adresa Náměstí 30.
PSČ 798 48. Protivanov
web farnosti http://farnostprotivanov.cz/
stav 2014

Římskokatolická farnost Protivanov je farností římskokatolické farnosti boskovického děkanátu (diecéze brněnská) nacházející se v okrese Prostějov (Olomoucký kraj). První zmínka o kostelu a faře pochází z roku 1547, kdy byl držitelem panství Kryštof z Boskovic. V 16. století celé panství skončilo v rukách luteránů a panství i farnost následně více než dvě staletí chátrala a fara byla na pokraji rozpadu. Roku 1706 došlo k obnově farnosti a následně i k postavení nové fary (1760). Po požáru roku 1771, kdy byla výrazně poškozena i budova kostela, došlo k výstavbě nového, který byl vysvěcen o rok později a ke kterému byla o sto let později přistavěna sakristie (1853). Současná podoba kostela je z konce 19. století.

Farnost se každý rok 11. února modlí za bohoslovce, a bohoslovci myslí ve svých modlitbách na farnost Protivanov. 13. prosince je pak ve farnosti Adorační den. Farnost chodí také pravidelně na poutě a to první neděli v měsíci srpnu do Jednova a pak také na votivní pouť do Sloupa (vždy kolem svátku sv. Anny).

Obsah

Sídla

Do farnosti náleží tyto obce nebo jejich části:


Církevní stavby
  • kostel farní Narození Panny Marie
  • kaple sv. Josefa (Buková u Protivanova)
  • kaple Panny Marie Růžencové (Malé Hradisko)

Další informace

Od roku 2009 farnost provozuje Rodinné pastorační centrum Protivanov, které je určeno především k rozvoji pastoračních aktivit zaměřených na mládež, náboženské vzdělávání dospělých a společenské akce farnosti. V rámci tohoto centra tak např. funguje Mateřské centrum Protivánek pro maminky s dětmi

Nedělní bohoslužby

  • Farní kostel
neděle 8:00 a 11:00 (s vyjímkou první neděle v měsíci)
  • Buková
11:00 (první neděle v měsíci)
  • Malé Hradisko
sobota (s nedělní platností) v 17:00 (léto)/18:00 (zima)

Duchovní správci farnosti

Externí odkazy

Osobní nástroje